22 Ekim 2019
#12832262

iPhone Onarım Sorunu!

20.10.2019 tarihinde günde en az 2-3 defa şarja taktığım iPhone 6S model telefonumu Apple Zorlu Center'a garanti kapsamında tamir edilmesi amacıyla teslim ettim. 22.10.2019 tarihinde aşağıdaki şekilde bir mail aldım.


Onarımınızı güncelleyin. Ürününüz üzerinde yapılan dikkatli incelemeler sonucunda teknisyenlerimiz, ilk onarım isteğinde değinilmemiş bir sorun tespit etti. Sağ tarafta onarımınızla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Onarıma devam etmek istiyorsanız lütfen aşağıda belirtilen güncellenmiş onarım maliyetini onaylayın. Dilerseniz aygıtınızı onarılmamış bir şekilde hiçbir ücret gerektirmeden size iade edebiliriz. Pilin normal işlevini etkileyen bir donanım sorunu var.


Onarım için ürünün garantisi olmasına rağmen kapsam dışı olduğunu söyleyip 283,59 TL+KDV gibi ödeme yapmamı istediler. Ben de bu duruma istinaden Apple Destek'i arayıp bilgi almak istedim. Kendileri sistemde gördükleri kadarıyla telefonumda donanımsal bir problemin oluştuğunu ve Zorlu Center'daki arkadaşların bu durumu hallettiklerini, istersem bataryayı 283,59 TL+KDV karşılığında değiştirebileceklerini ve daha kesin bir bilgi için ancak oradaki teknik ekiple iletişime geçmem gerektiğini ilettiler. 1 saat boyunca aralıksız aramama karşın karşıdan kendime bir muhatap bulamadım. Benim anlamadığım şu; eğer onarım yapıldı ise benden niye hala para talep ediliyor ve yukarıdaki şekilde bir mail atılıyor, hadi böyle bir mail attınız Apple Destek servisiniz donanımsal arıza onarılmış diyor, gelen mailde ''Onarıma devam etmek istiyorsanız lütfen aşağıda belirtilen güncellenmiş onarım maliyetini onaylayın, dilerseniz aygıtınızı onarılmamış bir şekilde hiçbir ücret gerektirmeden size iade edebiliriz'' şeklinde söyleniyor. Bu kadar tezatlığı hiçbir yetkili serviste görmedim çünkü o kadar para verip bir de rezil oluyorsunuz ki bu durum hiç de hoş değil.

Semih Semih 8.869 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları