İPhone    Onarım Merkezi Yetkisiz İşlem Uygulanmış Dedi

Gözde Gözde03 Nisan 21:05

İPhone 8 Plus cihazımı yaklaşık 1 ay önce telefon ile konuşurken ses gelmeme sorunundan dolayı cihazı almış olduğum yer aracılığıyla garanti kapsamında KVK Antalya yetkili servisine gönderdim. KVK yetkili servis cihazı Apple onarım merkezine gönderdiğini bildirdi ve 2 hafta içinde cihazım ekranın değiştiğini bildirerek tarafıma teslim edildi. Bu teslim sürecinden 1 hafta sonra cihazımda buna benzer bir sorun tekrar oluştu. Telefon görüşmelerinde sesim karşı tarafa gitmiyordu. Cihazımı aynı şekilde garanti kapsamında gönderdim. KVK yetkili servis cihazımı Apple onarım merkezine gönderdi. Ve kısa bir süre sonunda cihazın yetkisiz işleme maruz kaldığı belirtildi. Yetkili servisi aradığım da Apple Onarım Merkezi ile görüşmem gerektiği, cihazın orada incelemeye tabi tutulduğunu belirttiler. 

Apple desteği aradığım da ise tekrar incelemeye alacaklarına söylediler, cihaz bana teslim edilmek üzere almış olduğum yere gelmiş fakat Apple bana tekrardan cihazı incelediğini ve sorunun değişmediğini söyledi. Apple yetkili servisin iddaa ettiği gibi bir durum söz konusu değildir. Cihazımı garanti dışı hiçbir yere göndermedim ve hiçbir işleme maruz kalmadı, ben cihazıma orijinal olmayan şarj aleti bile kullanmadım. Cihazımda en ufak bir düşme bile olmadı. Bu cihazı Apple onarım servisi dışında hiçbir yer/ hiç kimse el değdirmemiştir. Cihazımda orijinal olmayan ya da yetkisiz hiçbir işlem tarafımca yapılmamıştır. Eğer ki denildiği gibi bir durum varsa bu Apple kaynaklı bir durumdur. İlk gönderdiğim garanti kapsamında cihazıma yetkisiz işlem uygulanmış ki şu anda böyle bir haksızlığa maruz kaldım.

Benim gibi Apple tarafından mağduriyete uğrayan bir çok olay ile karşılaştım, son 1 aydır Apple bir çok kullanıcısına aynı durumu yaşatmıştır. Cihazımdaki yetkisiz işlemi öğrenmek istiyorum ve bu haksızlığın bu mağduriyetin çözülmesini tekrardan sizden talep ediyorum. Bir üst yere ulaşmak istiyorum çünkü kendimden de gönderdiğim cihazdan da eminim, Apple Türkiye dışında hiçbir Apple da böyle durumlar söz konusu olmuyor, müşteri memnuniyeti öncelikleri. Ben bu durumun çözülmesi için sizden bir çözüm bekliyorum. Gerekli şeylerin yapılmasını hakkımın yenmemesini istiyorum. Olumlu bir dönüş yapılmadığı takdir de yasak haklarıma başvuracağımı bildirmek isterim, çünkü kendimden de cihazımdan da eminim. Cihaza yetkisiz işlemi ben uygulamadım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Emrah 08 Nisan 11:38  

    Bende benzer durumun fazlasını iPhone X cihazımda yaşamaktayım üstelik 3 defa göndermeme rağmen problem çözülmemesiyle birlikte cihazımı garanti dışı bıraktılar 1 buçuk yıl garantisi devam eden cihazın garantisini iptal ettiler

  • profile-icon Sedat 07 Nisan 16:35  

    Benzer durumu (biraz daha fazlasını) yaşamaktayım

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler