15 Aralık 2018
#11306505

İPhone Onarım Merkezi Yetkisiz İşlem / Garanti İptali!

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bilinçli bir tüketiciyim. 8 seneden beri Apple cihazlarını kullanıyorum; cihazımı 24.09.2018 tarihinde Kocaeli Troy Artı Servis aracılığı ile garanti kapsamında Apple onarım merkezi'ne yolladım yaşadığım problem cihazın ara ara internet kesintisi ve aşırı ısınmadan dolayı ses kesintileriydi.


Cihazımı aldığım tarihten itibaren cihazda ara ara ekran basmama durumu gerçekleşti aradan 1 aylık bile süre geçmeden cihaz durduğu yerde kendini kapattı ve hard - reset vs... Yöntemler ile açılmadı. 1.11.2018 tarihinde Kocaeli Ofis İletişim Bilgisayar aracılığı ile garantiye gönderdim. Arada geçen süreçte ise kıdemli departmanlarla görüşmelerimde müşteri memnuniyeti onlar için çok önemli olması durumundan dolayı beni 2 haftalık süreç içerisinde oyaladılar. Garantimin bitmesine 7-8 aylık bir süreç olmasına rağmen yetkisiz işlem bahanesi ile garantimi iptal ettiler. İnternet üzerinden servis takibine baktığımda ise
'' Apple Onarım Merkezi tarafından yapılan incelemelerde cihazda yetkisiz değişikliklere rastlanmıştır. Bu nedenle stok fiyatı olan 4042 TL + KDV (%18) ücret ile cihaz değişimi sağlanabilir. '' ibaresi ile karşı karşıya geldim.
Öyle saçma bir durumdur ki cihazımı ücretli onarım için Apple bayisine götürdüğümde makineye soktuklarında bana yetkili kişilerin dediği şey cihaz hiçbir şekilde işlem görmemiş kapanmasının tek sebebi garantide takılan bataryanın sorunlu olmasıdır şeklinde açıklama yaptılar ve bataryayı da problemli Apple onarım merkezi'nin taktığı parçayı teslim ettiler, üzülürüm ki garantimi iptal edip kendi kendilerini çelişkiye düşürüp bir güzel onarım ücreti aldılar.


Apple Türkiye adına üzülürüm ki size güven adına hiçbir şekilde ibarem kalmamıştır.
Arada geçen 1 aylık süreçte cihazımın 6-7 aylık garantisi varken merdiven altı yerlerde tamire verip garantimi iptal ettirecek kadar bilinçsiz değilim, adınıza üzülüyorum.

Alperen Alperen 3.110 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları