09 Kasım
#12931210

İPhone Onarım Merkezi Hakkımızı Yiyor

Apple markasına ait iPhone 7 Plus 32 GB Black model, 355348088721836 ime numaralı cihazı Vodafone Yetkili Bayisinden satın aldım (Faturası ektedir). Yaklaşık 3 ay sonra cihaz açılmamaya veya açılsa bile Apple logosu çıkar çıkmaz devamlı kendini yeniden başlatarak kullanılmayacak
duruma geldi. Yaşanan bu arıza sebebiyle Apple Türkiye Merkezini arayarak teknik destek talebinde bulundum. Müşteri hizmetleri randevu oluşturarak beni Bahçelievler Başarı Servis'e yönlendirdi. 03.07.2019 tarihinde cihazı orijinal kutusu ile Başarı Servis'e teslim ettim. Burada yaklaşık 1 hafta kaldıktan sonra Apple onarım Merkezine gönderildiği bilgisi ulaştı. Orada da yaklaşık 3-5 gün kaldıktan sonra cihaz onarılmadan Başarı Servis'e geri gönderilmiş.


Teslim için gelen bilgi neticesinde 17.07.2019 tarihinde cihazı onarılmamış halde servisten geri aldım. Apple onarım merkezi cihazda yaptığı inceleme sonucu yetkisiz değişiklik yapıldığı bilgisi iletmiş. Cihaz garantili olduğu için ve henüz 3 aylık kullanım sonucu rıza çıkardığı için direk Apple Türkiye ile iletişim kurulmuş ve onların yönlendirmesi sonucu Başarı Servis'e teslim edilmiştir. Onun dışında hiçbir telefon tamircisi vs. Götürülmemiştir. Garantisi olan bir cihazın götürüleceği tek yer yetkili merkezdir. Telefon açılmışsa dahi Apple in servisi Başarı Servis'te açılmıştır. Apple onarım merkezine yönlendiren Apple in kendi servisidir. Hangi belge/bilirkişi ışığında bu kanıya varmıştır. Apple onarım merkezi ile yapılan telefon görüşmeleri sonucu hiçbir adım atılamamıştır. Kendileri tüketici şikayeti yolunu göstermiştir. Yukarıda beyan ettiğim tüm bilgiler belgelidir ve belgeler ektedir.

Ertugrul Ertugrul 3.305 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları