21 Şubat 2019
#11616252

İPhone Navigasyon Hataları!

iPhone 8 64 GB cihazımı faturama ek olarak 7.4.2018 tarihinde Optimum TİM Turkcell mağazasından satıl aldım. 25.11.2018 tarihi itibarı ile novigasyonda sapmalar yanlış yön gösterme arızası ile Apple Akasya mağazasına götürdüm cihazı inceleyip ekran üst köşesindeki 1 mm kalın çizik sebebiyle ancak ekran değişimi olması kayidesi ile incelemeye alınabileceği tarafıma iletildi. Apple destek hattından uzak yardım alarak cihazın tüm güncellemeleri yeni baştan yapıldı fakat çözüm olmadı tekrardan destek hattının yönlendirmesi ile cihaz Bostancı KVK Apple yetkili servisine götürüldü ve ekran değişimi 1025 TL fatura bedeli ile navigasyon sorunun çözümü için bıraktım.


05.01.2019 tarihi itibarı ile tüm sorunların çözüldüğü teslime hazır hale getirilip teslim almam istendi ve cihazı teslim aldım eve gidip gerekli kurulumları yapıp cihazı test ettiğimde aynı sorunun devam ettiğini ve boşu boşuna ekran değişimi yapılıp maddi zarara uğratıldım. Apple destek hattını tekrar arayıp sorunun devam ettiğini taraflarına ilettim ve beni bu seferde Kadıköy Genpa Apple yetkili servisi ne yönlendirip süreci kendilerinin takip edileceğini tarafıma ilettiler ve beni ara ara arayıp mail atıp süreç hakkında bilgiler verdiler.


Sonuç olarak 20.02.2019 tarihi itibarı ile Kadıköy Genpa yetkili servisinin cihazı aktif teste tabi tuttuğunu ve cihazın bir haftadır kullanımda olduğu herhangi bir soruna saptanılmadığını ancak ellerinde yeni bir sorunla karşılaşıldığını sim kart yok sorunu ve Apple onarım merkezine gönderildiğini onarım merkezinin herhangi bir arıza saptamadığını Genpa servise geri gönderildiğini tekrar inceleme yaptıklarında tekrar aynı arızayı gördüklerini ve tekrar Apple onarım merkezine gönderdiklerini ve onarım merkezinin cihazda yetkisiz müdahale gördüğünü ve cihazın tamamen kullanım dışı olduğunu tamirinin mümkün olmadığını tarafıma iletip cihazı teslim almam kendilerinden isteniyor.


Buradaki şikayetin faydası olur mu bilmem ama durum bu navigasyon sorunuyla 3 aydır mağdur edilen ben 14 ay daha garantisi olan cihazıma yetkisiz müdahale ettirdiğim iddiadasıyla ve cihazımı tamamen kullanım dışı bırakılmış vaziyette kendilerinden teslim almam isteniyor. Bu memlekette hala helal süt emmiş insanlar varsa durumu el atar bu yanıltmayı ve başkalarının canı yanmaması adına bu firmalarla ilgili gerekli incelemeleri başlatır. Not cihazım 19.01.2019 tarihinden beri Genpa yetkili servistedir.

Veysel Veysel 4.068 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları