iPhone Müşterisi Oyalayıp Haklarını Yok Sayıyor

Tuğba Tuğba22 Mart 22:20

07.07.2017’de Hızlıal.com’dan aldığım iPhone 7 plus 128GB Red Plus telefonumda yaşanan sıkıntılar nedeniyle 01.06.2019 tarihinde servise gönderdim. Ekran değişimi yapıldı. Fakat değişimden sonra sıkıntılar daha da artarak devam etti, ekrana bağlı başka sıkıntılar da çıktı. Tekrar servise gönderdiğimde yetkili servis telefonda benim söylediğim sıkıntılar haricinde Wi-fi problemi tespit ettiklerini söylediler. İzin almaksızın yeni bir telefon gönderdiler. 

Yeni gelen telefonumda çok daha fazla problem vardı. Önceki sorunlara ek olarak klavyesinde kaymalar vs. Vardı. 05.09.2019’da Tamire gönderdim, telefonda bahsettiğim sıkıntıların olmadığı söylenerek tarafıma iadesi yapıldı. Ama henüz bana gönderilişi 1 ay olan telefonda görsel kontrol bilgisine “ kasada yamukluk, ekranda esneme” diye notlar düşülmüştü. Bu telefon sıfırsa nasıl bunlar mevcut olabilir diye itiraz ettim. Dikkate alınmadı.

Bir süre sonra daha da artınca tekrar müşteri hizmetlerini aradım, sıkıntılarla ilgili görüntü istediler. İlettiğimde telefonun yeniden değiştirilmesine karar verdiler. 09.12.2019’da telefonu servise gönderdim. Telefonda bahsettiğim sıkıntılar tespit edildi ve yenisi tarafıma gönderildi. Ama yeni gelen 3. Telefonumda da tuhaf bir şekilde bir önceki telefonun sıkıntıları mevcut. Şu an kullandığım telefonda: • Dokunmatiği sıkıntılı, klavyesi ve ekranı kayıyor • Bitirilen işlem devam ediyor (ekran kaydı bittiği halde devam ediyor, WiFi kapanmıyor) • WiFi kapatınca ekran kararıyor, tuş kilidi giriyor. WiFi bağlantısı sıkıntılı, buna bağlı olarak airdrop çalışmayabiliyor. • Telefon görüşmesi esnasında ekran yanıp yanıp sönüyor, ekran kapanmıyor. Kapandığında ise göz hizasına getirdiğimde göz algılamasını çoğu kez yapmıyor.

Telefonu tekrar servise göndermem istendi. Müşteri hizmetleri yetkilisi sorunlarımın görsellerini inceledi ve bu defa kapalı kutu bir ürünle değiştirilmesini talep edeceklerini söyledi. Tekrar servise gönderdiğimde belirtilen sorunlara rastlanmadığı yazılım güncellemesi yapıldığı söylendi. Ürün bana geri döndü. Sorunları devam ediyordu. Bir hafta sonra tekrar göndermem söylendi. Gönderdiğimde garanti süresi dışında olduğum bu yüzden 3299 lira karşılığında değiştirileceği söylendi. Müşteri hizmetlerini aradım, 30 günlük süreyi aştığımı söyledi. 18.12.2019'da bana çıkışı yapılmış ama kargodan almam 2-3 gün sonraydı. Servise verişim ise 20.03.2020 servis onarımı değişimle mümkün diyor, müşteri hizmetleri raporlar temiz diyor.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler