27 Şubat 2019
#11643984

iPhone Müşteri Temsilcilerinin Konuşma Üslupları!

26.02.2019 tarihinde yapmış olduğum müşteri temsilcileriyle konuşma sonrası tarafıma yapılan aşağılayıcı üslup ve kullanılan kelimeler tüketici olarak Apple gibi bir firmanın tüketicisine vermiş olduğu değeri bir kez daha anladım. Bugün saat 12 sularında 0216 282 ** ** gibi bir numaradan Apple müşteri hizmetleriyle konuşmamla alakalı şikayetimi paylaşacağım. Ben 3 sene kadar iPhone 5S markasını kullanır iken çok memnundum model yükseltmek adına iPhone 6S telefon aldım ve telefonun 7 ay sonra bataryasının %70 olduğunun öğrendim. Bunun üzerine Adana Genpa'ya telefonu bıraktım. Onarım istemediğimi belirtmem üzerine Genpa yetkilileri Apple ile görüşmemi söyledi ve aradım.


Konuşmaların beyciğim gibi bir hitap biçimi ve karşısındaki insanları alay edercesine konuşmaları ve batarya bitebilir gibi firma ve ürünü aşağılar konuşması ve iPhone 3, 4, 5,6 gibi ürünlerin hepsinde olabileceği gibi konuşmalar ve bunun üzerine siz bizi aradınız beyefendi bizi dinlemek zorundasınız telefonu açılsa bile X kişiler tarafından anlaşılmaz satmayı düşünüyorsanız kolayca satabilirsiniz, değişim olsa dahi size kapalı kutu iPhone gönderilmez, gönderilse bile aynısı tekrarlanabilir üstelik kıdemli departmanı denilen üst kurum gibi kişilerin yapmış olduğu siz sinirlenmeyin ben sakinim dedikten sonra kahkaha atmasına varan konuşmalar.


Ben sonuna kadar şikayetçiyim. Kıdem departmanındaki E** hanımdan benden sonra bağlanan kullanıcılar olur ise konuşma yapmasınlar gerçekten insanları dinlemeden çözüm üretmeden başlarından savsaklamaya çalışıyorlar.

Celalettin Celalettin 5.149 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları