İPhone  Mağduriyetim!

Mehtap Mehtap17 Mart 10:19

Henüz garanti süresi dolmamışken iPhone 8' imde telefonla konuşurken karşıdan fark edilecek ve konuşmamı engelleyecek şekilde cızırtı olmaya başlamıştı. Zorlu Apple Store'a şikayetimi bildirdim. Değerlendirdiler. Mikrofonunda sıkıntı olduğunu söyleyerek sorunun telefon donanımı kapsamında olması nedenli yaptırılamayacağını yerine yenisini vereceklerini söylediler. 

Stoklarda bulunmadığı için aynı hafta içinde geleceğini, yeni telefonu ne zaman alacağımı maille bildireceklerini söylediler. 1 hafta dolmasına rağmen mail gelmemesi üzerine başvurduğumda telefonumun hazır olduğunu söylediler. 

Eski telefonumun yedeklenmediğini yeni telefonun 90gün boyunca bekletilebileceğini istersem yedeklememi yaptıktan sonra alabileceğimi söylemeleri üzerine telefonumu yedekledikten sonra alacağımı söyledim. 

Ayrıca yedekleme sonrasında garantimin dolacağını bir sorun olup olmayacağını sorduğumda 90 gün boyunca telefonun beni bekleyeceğinin güvencesini vermesi üzerine o an yedekleme mi yapmamış olduğumdan teslim almadım. 5 gün sonra gittiğimde telefonumun geri gönderildiğini öğrendim. 

Üstelik işlemi de iptal ettiklerini sürecin baştan başlayacağını ve garanti süremin dolduğu için yeni işlemin ücret karşılığı olacağını belirttiler. Telefonun arızasını bildirdiğimde ve bana yeni telefonu sağladıklarında garanti sürem devam ediyordu.  9o gün boyunca beni bekleyeceğinin güvencesini vermelerine rağmen sözlerini yerine getirmediler. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçebileceğimi söylediler.

 müşteri hizmetlerini ısrarla aramama rağmen mevcut hatta ulaşım bile sağlayamadım. 00800 448 829 873 numaraya asla ulaşamadım.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler