iPhone İPhone  Yaşanılan Müşteri Memnuniyetsizliği

Şahin Şahin28 Temmuz 14:56

28-07.2020'de 12:30 da aldığım randevuda teknik ekipten e***adındaki kişi beni karşılamış ölüm hikayeler yazmaya başladı. Ekranımın kamerasının iç kısmında yonca şeklinde iz olduğunu ve sim kartın arada görmediğini söylediğim andan itibaren cihazın incelemeye alınacağını bu pandemi süreci devam ederken oraya kadar gitmem ve sorunumun çözülmemesi ve hatta bir yerden sonra bana sürekli aynı şeyleri tekrarlatıyorsun. 

Vurgusunda bulunarak müşteri memnuniyetini yok sayması ve cihazımın sorunun giderilmeden benim oradan ayrılmam. Vasat bir teknik servis hal, ne gelmiştir bir de yok efendim başka yerde de servislerimiz var demeleri de cabası sanane kardeşim ben buraya geldi. İlgileneceksin teknik servisi aşağıda olmasına rağmen önce 1 hafta kalıcak demesi sonrada mağduriyetimi sürekli, söylememden dolayı perşembe gününe kadar kalması gerektiğini söylüyor.

Üşengeçlik yapmayın kardeşim senelerce Apple ürünleri kullanan biri olarak bu mağduriyetimin giderilmediğini dile getirmek istiyorum sorunumun en kısa sürede çözülmesini istiyorum. En kısa zamanda ise yasal yollara baş vuracağım. Artık o kadar para ermeye gerek yok yasal yollarda görüşürüz.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler