11 Temmuz 2019
#12249920

İPhone İle Müşteri Servisi Sorunum!

5 Haziran 2018 tarihinde Apple iPhone XS cihazımda bir sıvı teması gerçekleşmesi sonucuyla Apple servisine gittim. Cihaza şöyle bir bakıp sıvı teması sebebiyle tamir olmayacağını ve 5.300 TL karşılığında değişim yapabileceklerini söylediler.


Daha sonra telefonu açmayı başardım. Apple müşteri hizmetlerini aradım Servisin hatalı olduğunu, telefonu alıp test yapmaları gerekliymiş. Bunun üzerine İzmir Başarı Müşteri servisine tekrar gittim. Aynı gün içerisinde tamir olmayacağını ancak 5.300 TL karşılığı yenisini vereceklerini söylediler.


Daha sonra pazartesi günü 5.300 TL ve cihazımı teslim ettim. Çarşamba günü beni arayıp cihazı yurt dışından satın aldığım için değişim yapamayacaklarını söylediler. Üstüne bir de paramı cuma günü iade edeceklerini söylediler.


Apple beni uzun süredir mağdur ediyor ve görüyorum ki bu konuda birçok kişiyi mağdur etmişler. Bu durum hiç hoş değil ki zaten telefonun ülkemizdeki fiyatı 10.000 TL gibi uçuk bir fiyat iken bir de doğru düzgün hizmet alamıyorum. İzmir'deki Başarı müşteri servisinin çalışanlarının da müşterilere tutumu kötü. Bir süre daha mağdur bırakılırsam Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Melek Melek 3.118 Okunma 1
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları