sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İPhone Hizmet Performans Düşüklüğü

Filiz Filiz6 ay önce

Geçen yıl aldığım iPhone X telefonum düştü ve ekranı kırıldı. Aynı zamanda son zamanlarda yaşadığım ekran titremesi, donması ve bilgisayara bağlanamama sorunları nedeni ile Pazar günü garantisi ve faturası ile birlikte, cihazı aldığım Teknosa'ya götürdüm. Bana telefonu alırken kaskosunu 3 yıla çıkaracaklarını söyleyerek +2000 TL almışlardı. Pazar günü gittiğimde kaskosu 9 gün önce bitmiş, 3 yıl uzatılan da kasko değil garanti dediler ve tabii kullanıcı hatası olan ekran kırılması nedeni ile servisin yazılımsal problemlere bakamayacağını söylediler.

Yine de ekran yaptırma maliyetini çıkarmaları için servise göndermelerini talep ettim. Servisten arayıp ya 5400 TL karşılığı yeni telefon verebileceklerini, ya da telefonu geri göndereceklerini başka çözüm sunamadıklarını söylediler. Telefonum geri gelecekmiş ve ben ekran kırıklığını geçtim, donan, titreyen ekranla geri gelecek telefonu ne yapacağım? Başka bir çözüm sunulmaması iPhone'un ürünün arkasında durmaması, iPhone önceden müşteri odaklıydı şimdi çözüm sunmayarak ve tüketiciyi zor duruma sokarak yeniden cihaz almaya yönlendiriyor. Bu mu marka imajı, artık bu şekilde mi tutunmayı seçiyor iPhone? Telefonu çöpe atıp, yeni modellerinizden mi bakmalıyım?

Satış sonrası hizmet anlayışı önceden böyle değildi. Hayatımda hiç A*** telefon kullanmadım ama sanırım artık marka değiştirme vakti geldi. İphone ürünü arkasında durmuyor ve müşteriyi sürekli maddi zarara uğratmayı hedeflemiş.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler