25 Mayıs
#12023742

İPhone : Garantisine İnanmamanız Gereken Telefon!

Bir önceki şikayetime iPhone’dan bir cevap gelmedi. Dördüncü kere aynı arıza-kendiliğinden kapanma- nedeniyle yetkili servise gönderildi, 3. Servis raporuyla aynı bir raporla cihaz geri geldi. Yaptıkları iş, cihaza format atmışlar, pili şarj etmişler. Toplam dört defa servise aynı şikayetle gitti, bu dört seferin birinde bir servise, üçünde bir başka servise gitti. Apple desteği aradım, bana geri zekalı muamelesi yapıyorlar. Cihazı sadece telefon ve internet olarak 3 gün kullanacakmışım, hiçbir uygulama-Messenger, WhatsApp vs. -yüklemeyecekmişim, eğer bu 3 günde aynı arızayı verirse, sorun cihazda diyeceklermiş, eğer arıza vermezse bu defa uygulamaları tek tek indirip kullanacakmışım, şayet arıza verirse sorun uygulamada diyeceklermiş ve iPhone’un bu uygulamalarda garantisi geçersizmiş. Birincisi; bu işlemleri yetkili servislerinin yapması gerekirdi, bunu neden ben yapayım? Yetkili servis üç dakikalık bir işlem yapmış, telefona format atmış, bakmış telefon çalışıyor, geri göndermiş. Uygulamaları yükleyip bir zahmet kendileri işlerini yapsalar ya? İkincisi, iPhone reklam ve kullanım kılavuzunda Messenger, WhatsApp vb. Uygulamalara bağlı arızaların garanti kapsamında olmadığını neden belirtmiyor? İşin özü; sonunda Apple merkezine gidip olay çıkaracağım ve daha sonra Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım.

Konuralp Konuralp 1.776 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Konuralp2 g

    Harcama notu belgesinin 7 gün içinde elime geçeceği maille bildirilmişti, mail tarihi 3 Haziran. Haydi araya bayram girdi, 10 haziranda gönderdiniz, kurye yürüyerek yola çıksa İstanbul'dan Kocaeli’ne 3 günde gelir, yoksa Harcama Notunu yediniz mi sayın Apple yetkilileri? Belgenin kargoya ya da postaya verildiğine dair bir mesaj da gelmedi. Bu işin sonu mahkemede bitecek ve telefonu değiştireceksiniz Apple’cılar. Sonra yeni gelen telefonu ne yapacağımı söylemiyorum, kullanmayacağım, başka bir işlem yapacağım, Youtube.com’da da yayınlayacağım, yapacağım işlemi yazmıyorum, yazarsam şikayet var sitesi bir daha şikayetlerimi yayınlamaz yoksa! 

  • Konuralp2 g

    Telefonu 5. Kez farklı bir servise bizzat götürdüm, arıza saptandı, rapor yazıldı. Raporu Apple destek kıdemli danışmana gönderdim, ekteki mail geldi, telefon değiştirilecekmiş ancak süreç önce bir Harcama Notu belgesini imzalamamla başlayacakmış. Mail geleli 19 gün oldu, ortada belge yok. Ey Apple benimle testis mi geçiyorsunuz? Yedi kıdemli danışman değiştirdim, ağızlarından bal akıyor, icraat sıfır, çözüm üretmeme kursundan geçirip öyle mi işe başlatıyorsunuz? Ticari ahlak diye bir kavram sözlüğünüzde yok mu? Evet, nerede Harcama Notu belgesi? Ürününe de müşterisine de sahip çıkmıyor.

  • Konuralp25 Mayıs

    Üçüncü kere iPhone için yazıyorum. Dün 4. Kez telefon servisten geldi, rapor aynen şöyle:” yetkili servis sağlayıcı olarak yazılımı güncelleme, pili şarj etme, aygıtı geri yükleme veya sıfırlama gibi rutin tanılama işlemlerini gerçekleştirirken sorununuz giderilmiş olabilir”. Üçüncü kere servisten geldiğinde yazılan raporun kopyalanıp yapıştırılmış hali. Sorun giderilmiştir demiyor, giderilmiş olabilir diyor. Bu şekilde telefonu aldım, telefona format atılmış, Apple destekten m. e. B adında birisiyle 45 dakika beni çileden çıkaran bir muhavere yaptık, telefon tekrar arıza verirse izleyeceğim yolla ilgili beni bilgilendirdi, daha doğrusu lafı dolandırdı ve bana mail gönderdi. Gece telefon tekrar spontane olarak kapandı. Mailde şöyle bir ifade vardı: “üzerinde çalıştığımız konu ile ilgili görüşmek isterseniz tüm hatlardan 0 216 2821620, sabit hatlardan 00800 448 873879 numaralardan 5070972’yi tuşlayarak bana ulaşabilir, mesaj bırakabilirsiniz”. Şimdi bugünkü şikayet konum telefonumun 5. Kere arıza vermesi değil. O işi Tüketici Hakem Heyeti'ne götüreceğim, artık bu adamların saçma sapan, zaman kazanma amaçlarını ciddiye almayacağım. Bugünkü konu Apple destek hattının laubali, ciddiyetsiz ve olmayan itibarlarını eksi düzeye çeken teknik ilkelliği. Neden mi? Çünkü verdikleri 0-216’lı hat düşmüyor, meşgul değil, kapalı bir hat gibi BİP BİP BİP sesi veriyor. 00800’lü hattan dahili numarayı tuşlayana kadar sorun yok, dahili numarayı tuşluyorsunuz, İngilizce olarak birkaç kere “şu anda müşteri temsilcisi meşguldür” dedikten sonra hat kapanıyor. 0-216’lı hattı 125 kere, diğerini 5 kere aradım, durum böyle. Daha destek hattını adam gibi oluşturamamış bir markanın telefonunu neden alacaksınız ki? Teknolojik olarak cep telefonlarının amiraliymiş, gülüyorum bunlara

Ziyaretçi Yorumları