sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İPhone Garantiden Çıkma Prosedürü!

Arda Arda 1 yıl önce

Apple iPhone 6S marka akıllı telefon kullanıyorum. Telefonun kulaklık girişinde, sessize alma tuşunda, ahizesinde ve mikrofonunda problem var. 09.11.2018 tarihinde garantiye götürdüm ancak arka kamerada olan çatlaktan dolayı telefonda olan hiçbir hatadan sorumlu olmadıklarını iddia ettiler. Apple müşteri hizmetlerini aradım ve standart prosedürün bu şekilde olduğunu, eğer telefonun üzerinde kullanıcı hatasından kaynaklı bir sorun var ise firmanın kendi hatalarının bedelini de kullanıcıdan talep eden bir prosedür uygulandığını öğrendim.

Bu şekilde bir prosedürü nasıl haklı çıkartmaya çalıştıklarını anlamıyorum. Telefonda bariz bir şekilde firmanın hataları var. 2 senelik kullanımı garanti edilmiş bir telefonda 22 ay kullanmış olmama rağmen kulaklık girişi gibi her gün kullandığım bir parça düzgün çalışmıyor ve firma kulaklık girişini tamir etmeyi kamera çatlak olduğu reddediyor. Cihazda birden fazla firma hatası olmasına rağmen alakasız bir kullanıcı hatasından dolayı firma tüm hatalarını reddederek yeni telefon için benden para talep ediyor. Hayatımda yaşadığım en saçma hizmet problemini Apple ile yaşıyorum.

Zaten normal piyasanın fiyatlarının üstünde satılan bir üründe satış sonrası hizmetlerin kaliteli olmasını beklersiniz ancak her şey beklendiği gibi olmuyormuş. Bir sonraki cihazımı kesinlikle Apple marka almayacağım ve alınmasını da tavsiye etmeyeceğim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler