Toplam çözüm sayısı
..
iPhone ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

iPhone Garanti Kapsamındaki iPhone X Garanti Dışı Bırakma

7.818görüntüleme
Emrah
Emrah 08 Nisan 2020 21:18

Vatan Bilgisayar'dan sıfır faturalı alınmış olan 2021 yılına kadar Apple ® Türkiye garantili olan iPhone X cihazım donmayla birlikte kendi kendine kapanıp ekran siyahla Apple amblemi gelip tekrar açılmaktaydı. Arıza sürekli devam edince KVK ® Bostancı Apple yetkili teknik servise 14/12/2019 tarihinde teslim ettim. Cihaz 20/12/2019 tarihinde ekran ve kamera değişimiyle birlikte onarımın yapıldığı belirtilerek teslim aldım. Cihazı kullanmaya başladığım ilk dakikadan itibaren aynı sorun devam etmeye başladı. Cihaz kendi kendine kapanıp siyah ekran ve Apple amblemi gelip tekrar açılıyordu bu problemi görünce cihazı kullanmadım ve ertesi gün 21/12/2019 tarihinde Bostancı KVK Apple ® yetkili teknik servise teslim ettik.

Cihazın yine aynı şekilde ekran ve kamera değişimi ile birlikte onarımın yapıldığını belirterek 27/12/2019 tarihinde Bostancı KVK Apple yetkili teknik servisten teslim alındı cihazı kullanmaya başladığım gün aynı problemin devam ettiğini gözlemledim değişen hiç bir şey yoktu ve WiFi çekmiyor problem yaşıyordum WiFi sıkıntı çıkmıştı. Cihazı tekrar 28/12/2019 tarihinde Bostancı KVK Apple yetkili teknik servise teslim edildi ve KVK Apple teknik servis artık bu sürecin artık Apple care servise yönlendirdi cihazın Apple care servisin inceleme sonucunda kararın onların vereceğini belirttiler. Cihazı 04/01/2020 tarihinde Bostancı KVK Apple teknik servisten almaya gittiğimde ekte de bulunan Apple care servisin vermiş olduğu yanıt bu şekildedir.

Apple care servis ürününüzün çalışmaması, üzerinde yapılan yetkisiz değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Garantimiz yetkisiz yapılan değişikliklerden kaynaklanan sorunları kapsamaz bu nedenle ürününüz servise uygun değildir. Ve cihazım bununla birlikte garanti dışı bırakılıp ayıplı ürünle beni haftalarca uğraştım. Öncelikle cihaz hiçbir şekilde yetkili servis dışında onarım ve en ufak işlem görmemiştir. İlk defa Apple iPhone kullanıcısı değilim ortalama her modelini kullanmış olum 7-8 cihaz kullanmış bulundum. Cihazı yüksek miktarda ücretle alıp garantisi mevcut iken sıradan bir tamirciye götürecek kadar düşüncesiz değilim. Cihaz ilk olarak KVK yetkili teknik servise bırakılıp ilk onarımda orada yapılmıştır. Belgeleri ile birlikte mevcuttur. Ayıplı olan bu cihazın onarımını istiyorum.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler