iPhone Ekran Donması Ve Servis Sorunu!

Serkan Serkan24 Ağustos 11:01

Apple Akasya ya iPhone 8 Plus telefonumu servise götürdüm. Ekran donması kapanma, pil ile ilgili sorunları vardı. Bir de ekranda 2 tane ufak çatlak vardı. Servisten 1 kaç gün sonra ekranda çatlak olduğundan herhangi bir işlem yapamayacaklarını 1200 TL ekran değiştirme ücreti çıkardılar. Bende kabul etmedim. Ürünü geri gönderdiler.

Ürünü aldım 1 kaç gün sonra telefonda sesimin karşı tarafa kesik kesik gittiğini fark ettim. Bir de pil ömrü servise verdiğimde %84 ilken servisten geldikten son %100 olduğunu fark ettim. Bu sefer Apple Zorlu Center götürdüm burda durumu anlatım. Ürüne detaylı bakıp size haber vereceklerini söylediler. Ürünü 3 4 gün sonra hazır gelip alabilirsin dediler. Bugün ürünü almaya gidince bir şokla karşılaştım. 

Ürüne dışarıdan müdahale olduğunu ve servis işlemi yapamadığını söylediler. Şaşkınlık içinde ürün yetkisiz işlem yaptığını söylediler. Bende garantili bir ürünü neden dışarıda yapayım dediğimde biz bilemeyiz dediler. Bende ürün Akasya Apple'dan böyle geldiğini söyledim onların da böyle bir şey mümkün değil dediler. Apple servisinde yapılan her işlem kayıt altında yapılır dediler de durdular. En tuhafı da bizi şikayet edin hakkınızı arayın demeleri. 

Kendi yaptıkları hatayı kullanıcılarına mal etmeleri. Apple uzun yıllardır kullanıyorum. İlk defa müşteri memnuniyeti ciddiyet hiç görmedim kadar kötü. Bir de kendi yaptıkları işi inkar edip biz yapmadık siz yaptınız gibi muamele etmeleri beni ayrıca şaşırttı. Servis elemanlarınızın yaptığı hataları müşterilerinizin üstüne yıkmayın. Garantili bir ürünü kimse dışarıdan yaptırmaz.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler