18 Eylül 2019
#12624073

İPhone Destek Caydırma Politikası

İki sene önce Apple Zorlu Center mağazasından iPhone 8 satın almıştım. Geçtiğimiz ilkbaharda, miami seyahatimde telefonumun ön kamerasının çalışmaması sebebiyle Brickell Avenue Apple Store’a götürmüştüm. Mağaza çalışanı telefonumu değiştirmeyi teklif etmişti ancak pasaportumda yeni cihaz kaydı için daha fazla hakkım olmadığını belirterek geri çevirmiştim. Akabinde, telefon değişikliği yerine gerekli onarımları yapılmıştı ve telefonumu geri teslim almıştım. Bundan yaklaşık 10 hafta önce telefonum bir anda erişime kapandı. Brickell Avenue Apple Store’da cihazımın ana kartının değiştirildiğini ve bu da ime numarasının değişmesi anlamına geldiğini öğrendim.


Telefon kaydı yaptıramayacağımı bildirmiş olmama rağmen ve telefonun değiştirilmesine onay vermemişken, beni bilgilendirmeden ana kart değişikliğinin yapılması kesinlikle müşteri nezdinde mağdur edilmesidir. Eğer telefonu yurt dışından almış olsaydım, o zaman kendi e-Devlet hesabım üzerinde kaydını yaptıracaktım ve bu durumda ime transferini kendim kolaylıkla yapabilecektim. Ancak bu telefonu Apple Zorlu Center kaydını yaptığı için ime transferi de aynı bünyeden gerçekleştirilmelidir.


Yurt dışından daha ucuza telefon alabilecekken, Yurtiçi'nden alışveriş yaparak karşılaşabileceğim sorunlarda muhatap bulabilmek adına daha fazla ödeme yapıyorum ancak Apple destek ekibindekilerin her ne kadar yardımsever ve kibar yaklaşımları olsa da sorun çözebilme kabiliyetinin fazlasıyla yetersiz olduğunun bildirmek durumundayım. Bu süreçteki görüşmeler neticesinde IMEI kayıt işleminin yapılacağını bildirmişlerdi. Aradan 8 hafta geçti ve telefon açtığımda Apple destek ekibi IMEI transferini yapamayacaklarını bildirmesi kesinlikle müşteriyi önemsemediğinin göstergesidir. Kayıt işlemlerinin en fazla 4 hafta içerisinde yapılacağını bildirmenizin üzerinden 8 hafta geçmesinin ardından sanki çok normalmiş gibi kayıt işlemlerinin yapılamayacağının söylenmesi ve üstüne üstük haber verilmeyerek müşteri tarafından öğrenilmesi müşterilerin taleplerine değer verilmediğinin belgesidir.


Kişiler IMEI transferini BTK. Gov üzerinden 3 dakikada yapabiliyorken, Apple destek ekibi bu değişikliği neden ve nasıl yapmadığını açıklamadan “biz yapamıyoruz” demesi hoş karşılamak mümkün değildir. Bugün itibariyle, Apple destek ekibinin “caydırma politikası” uygulayarak süreci uzatması ve müşteriyi başından sağmayı hedeflediğine karşı inancım maalesef artmıştır.

Aydın Aydın 2.039 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları