iPhone Cihazda Sorun Var Ama Bir Türlü Kabul Etmiyorlar

Mazlum Mazlum16 Şubat 21:34

İPhone 6s cihazımı ilk aldığımda Home tuşu takılıyor gibi sesler çıkartıyor Touch ıd ve 3D Touch bazen çalışmıyor uygulamalar beklenmedik anlarda kapanıyor şarj yüzdesi 10-30 arası cihazda kapanmalar oluyor bazen şebeke arıyor yazısı geliyor beklenmedik zamanlarda cihazda ısınma oluyor (bu ısınmalar kullanıma bağlı olarak değil mesela bazen cihazı cebimden çıkardığımda anormal derecede cihaz ısındığını görüyordum bu ortam sıcaklığı ile alakalı değil normal bir oda sıcaklığında ) sessize alma tuşu nadirde olsa bir ya da iki defa çalışmadığını fark ettim servise gönderdiğimde ekran ve batarya değişimi yapıldı.,

Servisten döndüğünde parmak izi ve 3D dokunma normal çalışsa da cihaz kapanmaları uygulamaların beklenmedik anlarda kapanması pil yüzdesinin 10-30 arasındayken aniden cihaz kapanmaları devam ediyordu hatta pil yüzdesinin 38de kapandığını gördüm bu kapanmalarda cihaz bazen kendiliğinden açılıyor bazen güç düğmesine basarak bazende tekrar şarja takınca açılıyordu. Şebeke arıyor yazısı daha sık görünmeye başladı ( sorun sim kartım ile alakalı olmadığına eminim farklı hat denediğimde aynı uyarı aldım aynı hattı başka cihazda kullandığımda ise böyle bir sorunla karşılaşmadım) bir süre böyle kullandıktan sonra telefonu servise götürdüğümde yapılan testlerde ses ile ilgili bir sorunum olmamasına rağmen ses testini geçmediği için cihazın ekranı garanti kapsamında değişeceğine cihazı 500den fazla şarja bağladığım için pilin garanti kapsamına çıktığını söylediler.

 (çok tuhaf cihazda ani kapanmalar olmasa defalarca şarja takmak zorunda kalmazdım! ) pil değişimi için ücret talep ettikleri için sadece ekran değişimini kabul ettim. Cihazı bir hafta kadar kullandıktan sonra tekrar şebeke sorunu yaşadığım için servise gittiğimde tekrar yapılan testlerde ekran dokunmatiğin de sorun olduğu tespit edildi. Cihazı İzmit'e göndereceklerini yaklaşık iki hafta sonra teslim alacağım söylendi o an yedek telefonum olmadığı için birkaç gün sonra cihazı servise bıraktım. Bu arada yeni güncelleme geldi. Servise bırakacağım için cihazı güncellemedim. Cihazım servisten geldiğinde sadece sürüm güncellendiğini gördüm. Son servise gittiğimde yapılan testlerde herhangi bir sorun görünmüyor. Ancak yaşadığım sorunlar hala devam ediyor. Müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmede cihazı servise bırakmam gerektiğini söylüyorlar. Servisteki arkadaşlarda testlerde bir sorun görünmediği için biz bu cihazı hangi gerekçe ile alcağız diyorlar.Müşteri hizmetleri ile servis arasında gidip geliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler