sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone Cihaz Problemi!

Selami Selami9 ay önce

5.616 TL verip aldığım Apple iPhone 7 Plus. 30 Mart 2019'da Apple Zorlu Center’a donanımsal ve diğer sorunlardan ötürü iPhone 7 Plus cihazımı teslim ettim, mühendislik birimine gönderdiler. 2 gün sonra arka kamera camının hafif çizik olmasından dolayı ücretli değiştirmişler. Garantisi devam eden cihazımı asıl ayıplı olduğu etkenlerden değil de sorun teşkil etmeyen kameradan ötürü değiştirmişler. Ertesi gün gittim ürünü almaya ve 3.200 TL para istiyorlar. Ben bu ücreti ödeyemeyeceğimi 3 gün önce teslim ettiğim ürünümü istedim.

Tamam deyip en kısa sürede haber vereceklerini belirttiler ama 2 aydır defalarca gidip gelmeme rağmen biri ürünün geri dönüşüme gitmiş diyor, biri haber bekliyoruz diyor, bir diğeri yurt dışında diyor, başka biri Amerika’ya gönderilir diyor, müdür ben sana bu telefonu vermem, vermeyeceğim diyor. 21. YY’da iletişim çağında iletişimden bu denli uzak bir firma hele ki bu firma dünyaca ünlü bilişim deviyse. Tek kelimeyle yazıklar olsun. Ben mağdurum ve ürününü istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 8 ay önce  

    Görüştüğüm Apple ile alakalı tüm iletişim numaraları beni haklı buluyor doğal olarak ve sorunun çözümü için hemen çalışıyorlar ancak Zorlu Center ile iletişime geçtiklerinde olayın çözüm odaklı değil de inada bindiriyorlar. Yazıklar olsun diyorum benim 5.616 TL verip aldığım ürünü neden bana vermiyorsunuz eski ürünümü verin diyorum. Yıllardır sizi tercih etmekle hata mi ettik ben sizden dilenmiyorum para verip de verdiğim ürünümü istiyorum. Olayın en kısa sürede yetkililer tarafından çözülmesini talep ediyorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler