12 Ekim 2018
#11021868

iPhone Büyük Bir Hayal Kırıklığı!

Yıllar önce başlayan iPhone kullanma serüvenimde iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 6S ve sonuç olarak iPhone 7 kullanmaya karar verdim. Almanya'dan aldığım iPhone 7 32 GB telefonum 1 yılını doldurmadan kendiliğinden çökmeye başladı. İlk çökme durumunda maalesef yedeklerim olmadığından çok büyük veri kaybı yaşadım. iTunes bağlantısı yapıp bir şekilde yazılım yüklemesi yaptıktan sonra cihazımı kullanmaya devam ettim. Derken birkaç gün geçmeden telefonum durduk yerde yeniden çöktü. Yeniden yazılım güncellemesi yapıp, iCloud yedeklerimi yükledim ve Apple web sayfasından telefon üzerinden bir randevu aldım. Müşteri hizmetlerinde görüşmüş olduğum yetkililere her durumu ayrıntıları ile anlatıp mağdur olduğumu belirttim. Malatya'da ikamet ettiğim için bulunduğum ilde teknik servis imkanının olmadığını ve bu sürede önemli bir sınav hazırlığı yaptığım için başka bir şehre gidemeyeceğimi de belirttim.


Bu görüşmelerden birinde görüşmüş olduğum bir hanımefendi bana ''Efendim bizi aradığınız tarih bellidir. Sorunun kaynaklandığı tarih de belli olduğu için, garanti süreniz bitse bile size teknik serviste yardımcı olunacaktır. ''


Bu görüşme neticesinde psikolojik olarak rahatlayıp cihazımı kullanmaya devam ettim. Çökmeye sebep olan uygulamaları da silmem gerekebileceği önerisine uyarak onları da cihazımdan kaldırdım. Bu süreçte cihazım birkaç defa daha kendiliğinden çöktü ve iTunes üzerinden geri yükleme yaptım. En son 2 Ekim 2018 tarihinde yine cihazım kendiliğinden durduk yerde kapandı. Fakat bu sefer iTunes üzerinden geri yükleme yapmaya çalıştığımda her seferinde 4014 hatasını verdi. O günden beri cihazımı kullanamıyorum.


Bugün 12 Ekim tarihinde cihazı servise götürdüğümde telefonun yapılamayacağını, daha kötü olabileceğini söylediler. iPhone 7 cihazımı ve üzerine 3599 TL alıp yeni bir iPhone 7 cihazı verebileceklerini söylediler. Müşteri hizmetlerini arayıp yaşamış olduğum mağduriyeti anlattığımda hiçbir şey yapılamayacağını teknik servise tamire verilmesi ve ücretin ödenmesi gerektiğini belirttiler. Dosya Olay Numarası: 20000012798959.


Yıllardır servis hizmetinden ve kalitesinden övündüğüm Apple firması bana kocaman bir hayal kırıklığı yaşatmıştır. Annem ve kuzenime iPhone marka telefon almalarını sağlayacaktım; ancak bundan sonra iPhone da Apple da benim için bitmiştir. TV kanallarında satılan cihazların bile 2 yıl garantisi varken. Binlerce TL vererek aldığım iPhone 1 senesi dolmadan hiçbir kullanıcı hatası olmadan bozuldu. Apple beni mağdur etti. Yazık...

Gökhan Gökhan 1.060 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gökhan02 Kasım 2018

    Beni mağdur ettiler. Cihazım öylece çöp oldu. Bundan sonra Apple bitmiştir benim için. Anneme iPhone 8 almayı düşünüyordum; ancak şimdi gidip bugün Huawei P20 Lite alacağım. Hem daha ucuz hem daha fazla üstün özelliği var. Bozulursa da en azından 2 bin TL'ye aldık, 5 - 10 bin tl verip de cihaz elimizde şişti demeyiz. Yazıklar olsun size nasıl ki Nokia battı bir gün siz de batacaksınız.

Ziyaretçi Yorumları