sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone Bilgi Vermeden İşlem Yapıyorlar

Rana Rana04 Mart 2018 13:07

27.07.2016’da aldığım iPhone 5S cihazım 1 yıl sorunsuz bir şekilde çalıştıktan sonra bataryasında, ekranında sorunlar çıkmaya başladı. Ekran bir anda karardı sonrasında ise bir anda gitti. Numaram arandığında karşı taraf telefonumun açık olduğunu söylüyordu fakat ekranım açılmıyordu. Bu süreçte cihazım ısınmaya başlıyordu, birkaç saat içerisinde fazla miktarda ısınıyordu ve daha sonra soğuyordu. Cihaz ısınıp soğuduktan sonra ekran açılıyordu fakat bataryayı boş gösterdiği için cihaz açılamıyordu. Ekran gitmeden önce şarj durumu %90 hatta %100'de olsa daha sonra bataryayı boş gösteriyordu. Bu şikayetlerimden dolayı cihazımı 03.10.2017’de KVK Bakırköy Teknik Servis’e garantiye gönderdim.

Cihazım 17.10.2017’de elime ulaştı ve ekran değişimi yapıldığını; güncel yazılım yüklediklerini belirttiler. Garantiden geldikten bir süre sonra dokunmatik ekranda bazı sorunlar ortaya çıktı. Ekranda kasılmalar oluyordu ve dokunmatiği zaman zaman düzgün çalışmıyordu. Hoparlörden zaman zaman ses çıkmıyordu ya da ses seviyesi kendiliğinden azalıp artıyordu. Cihazı şarja taktığımda zaman zaman cihaz şarj olmamış oluyordu. Hatta batarya şarja takmadan önceki halinden daha düşük seviyeye iniyordu. Ayrıca son birkaç ay içerisinde kenarlarında hafif açılma gördüğümden dolayı bataryanın şişmiş olabileceğinden de şüpheleniyordum Bu şikayetlerimden dolayı 26.02.2018’de cihazımı ikinci kez KVK Teknik Servis Bakırköy’e garantiye gönderdim. 02.03.2018’de KVK Servis cihazımı teslim alabileceğimi ve 10 TL servis bedeli olduğunu mesaj attı.

KVK Cihaz Takibe girdiğimde ise cihazımın onarım ücretine onay alınamadığı için işlem yapılmadan hazır hale getirildiği yazıyordu. Cihazın Apple incelemesine gönderildiği, arızaya rastlanmadığı iade edildiği vmı kontrolü yapıldığını belirtmişler. Fakat bana ne servis bedeli hakkında ne de arıza bilgisi hakkında hiçbir şekilde bilgi verilmemiştir. Yalnızca 02.03.2018’de saat 16.38’de numarama mesaj atarak cihazımı hafta içi teslim alabileceğimi ve 10 TL servis bedeli olduğunu belirtmişlerdir.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Rana 06 Mart 2018 22:25

Garantiye gönderdiğim cihazımı 05.03.2018 tarihinde gelen mesaj üzerine gidip teslim aldım. Cihazı açıp kontrol etmek istediğimde aynı sorunların devam ettiğini aslında cihazıma hiçbir işlem yapılmadığını anladım. Ürünü alalı henüz iki yıl olmadı ve sürekli problem yaşadım bu süre içerisinde 2 kere garantiye gitti ve yapılmadan yaptık ibaresiyle geri geldi. Garantiye gönderdiğimde bilgi almak ve süreci takip etmek amacıyla iletişime geçiyorum KVK Apple ile görüşmemi Apple KVK ile görüşmemi söylüyor cihaz arızası yapılmadan geri geliyor. Cihazın kronik problemleri ve tamir edilmemesinden sebep cihazdan soğudum ve bu süre zarfında geçen sürede telefonsuz kalarak ciddi anlamda mağdur oldum. Cihazın arızalarını göz önünde bulundurarak yenisiyle değiştirilmesini eğer aynı model temin edilemiyorsa Tüketici Haklarım gereği bir üst model olan cihazla değiştirilmesini bilgilerinize sunarım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler