12 Haziran 2019
#12095519

İPhone Batarya Sorunu!

Garanti kapsamında olan iPhone se 32 GB modeli telefonumda batarya sorunu yaşıyorum. Günde 3 kez şarj etmeme rağmen yetmiyor kullanım durumum normal düzeyde olmasına rağmen yetmemektedir. Oyun oynamıyorum saatlerce görüşme yapmıyorum fakat batarya yetmiyor.


Garanti kapsamında değişim talep etmeme rağmen ücretli değişim olacağı ısrarla söylenmekte ve kullanıma bağlı batarya bitmiş deniyor. Üstün kalite olarak avuç dolusu para verip aldığımız Apple resmen müşterisini mağdur edip yanıltma kalkmaktadır.


İki senesi dolamadan bataryası bitiyorsa ve aynı zamanda kullanım esnasında %20'nin altına düşünce aniden kapanan telefon açtığım zaman %40'larda açılıyor ve normal olduğu söyleniyor.


Apple için şunu söylemek mümkün müşteri memnuniyeti sıfır ama para alınacaksa parayı güzelce alırız diyorlar resmen. Müşteri hizmetlerini aradığımda açıkça parasını ödeyin değiştirin bataryanızı cevabını aldım.


Sorun çözümü sıfır. Buradan açıkça söylüyorum benim için bir daha asla alınmayacak bir marka olmuştur. Bataryasına bile garanti veremeyen bu firma benim için bitmiştir artık. Telefonumu bizzat Apple Store' dan o zamanın piyasa şartlarında 500 TL fazla para ödeyerek Apple bizi mağdur etmez diyerek aldığımız noktadan büyük bir mağduriyet çıkmıştır.

Tuna Tuna 2.828 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tuna20 Haziran 2019

    Şikayetimize cevap bile alamamak ne kadar müşteri memnuniyeti gözettiğinizi ortaya koymaktadır. Sorunumuza hem çözüm bulamadık hem de lütfedip bir cevap bile veremediniz böylesi bir markanın bu kadar duyarsız olması inanılmaz bir daha mı asla Apple diyorum...

Ziyaretçi Yorumları