2 g
#13111248

iPhone Apple Watch Mağdurları İçeri

Satın aldığım Apple watch series 4 modelli saatimde ekranın sol üst köşesinde piksel hataları meydana geldi. Teknik servise götürdüğümde saatte bulunan çiziklerden dolayı garanti kapsamı dışında kaldığını, garanti kapsamında ücretsiz değişimin sağlanamayacağını belirttiler. Ben de değişim sağlanamıyorsa saatin ücretli veya ücretsiz olarak onarımının yapılmasını talep ettim. Kendileri bana saatte hiçbir onarımın yapılamayacağını belirtip, yasal haklarımı kullanabileceğimi belirttiler. Bu süre zarfında da defalarca kez iletişim sağlamaya çalıştığım Apple destek hattı, hiçbir şekilde yardımcı olmamakla birlikte, maillerime yanıt vermeyip, telefon randevusu oluşturup randevu saatinde dönüş dahi sağlamadı. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un, satış Sonrası Hizmetler bölümünde yer alan, madde 58/1'e istinaden,
(Üretici veya ithalatçılar, ürettikleri veya ithal ettikleri mallar için Bakanlıkça belirlenen kullanım ömrü süresince, satış sonrası bakım ve onarım hizmetlerini sağlamak zorundadır.)
Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulundum ve başvurumun kabulüne
karar verildi.
Benim gibi tüm Apple watch mağdurlarına umarım bu karar bir emsal oluşturur.
3000 TL'ye saat satıp, daha sonrasında hiçbir hizmet sağlamamak ne akla ne mantığa yatmaktadır dolayısıyla da ne de hukuk'a uygundur.

Ahmet Ahmet 1.805 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları