09 Aralık 2018
#11270691

iPhone Apple Teknik Destek Problemi!

1- İtalya'dan 2016 yılında almış olduğum iPhone 6S telefonuma Apple Teknik Servisi olarak Türkiye'de hizmet vermiyor.
2- Özür dileyerek 2018 yıl sonuna kadar batarya değişimlerinde indirime giden Apple Global Türkiye'de bu değişimleri uygularken ayak diretiyor.
2-a) Öncelikle yetkili servislerde stok bulunmuyor. Apple yetkili servislerinin stok bilgilerini görüntüleyemediği için bu sorununuzu da çözemiyor.
2-b) Serviste bir şekilde batarya bulunduysa bu defa telefonunuzun dış yüzeyinde çizikler var, servis verirken ekranı kırılırsa tutarını ödemeniz gerekir; denerek müşteri caydırılıyor.
2-c) Apple Destek hattında bu konu görüşüldüğünde Apple servis politikasının bu kararı desteklediği belirtiliyor.


Dilerseniz başka yetkili servislere de gösterin deniyor ve yine Apple Türkiye olarak servis verilmiyor.


Telefonun ısınma, kilitlenme, algısal kalite açısından herhangi ciddi bir hasarı bulunmuyor. Sadece 2 yıl sorunsuz kullanılan, bir kere bile düşmemiş bir telefonda mutlaka görülecek yaşlanma mevcut.


Servis formunda yetkisiz işlem ve kullanıcı hatasının garanti kapsamı dışında olduğu belirtiliyor.


Oysa yetkili servis de hizmet verirken ürününüzü hasarlarsa bunu size ödeteceğini beyan ediyor. Bu müşteriyi yalnız bırakan, kötü niyetli ve kalitesiz bir yaklaşımdır. Bu nedenle Apple Türkiye organizasyonunu kınıyorum.


Chat botlar kadar destek veremeyen teknik destek hatlarından da memnun değilim.


Daha önce hatalı yazılım yüklendiğinde 2016 yılında iOS 10.1 yazılım güncellemesiyle telefon pillerini öldürmüş ve telefonlar çökmüştü. Bu durumda da Apple Türkiye'den hiçbir destek alamadım. O zaman yurt dışı Apple'dan bana ulaşmışlar ve uzaktan bilgisayarıma bağlanarak sorunumu gidermişlerdi.

Erdinç Erdinç 2.667 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları