Toplam çözüm sayısı
..
iPhone ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

iPhone Apple Maddi Anlamda Zor Durumda

10.250görüntüleme
Mehmet
Mehmet 19 Ocak 16:55

İPhone 7 marka telefonu alalı 11 ay olmasına rağmen şarj sorunu yaşamaya başladım konuyu Apple ® ilettim zentech yetkili servislerine bırakmam gerektiği söylendi. Dedikleri gibi teli servise bıraktım. 2 gün sonra servisten komedi niteliğinde bir mesaj aldım mesaj aynen şuydu 'cihazınızın mikrofon ve ahize temizliği yapılmış teslimata hazırdır ' gittim aldım bataryayla alakalı hiçbir işlem yapmadıklarını, telefonun şarj etme süresinin doldurulduğunu, bu yüzden bataryanın garanti kapsamı dışında kaldığını söylediler.

İlk defa duyduğum bir konu olduğu için bu saçmalığı araştırdım. Apple cihazlarına tüketicinin haberi olmadan bir kota koyarak Maximum 300 kez şarj edildikten sonra batarya garanti dışında kalır gibi bir prosedür belirlenmiş yani olayın özeti sıfır cihaz alıyorsunuz 300 kez şarj edebiliyorsunuz,   301 olunca garantiden çıkarılıyorsunuz... 

Apple'ın 10 bin tl' ye telefon satıp kutudan kulaklığını alacak kadar ekonomik tasarrufa gittiğini düşünürsek, benim pil değişimi gerçekten lükse kaçıyor farkındayım. Apple'ın kapitalist düzenine destek olmamak adına alternatif firmaları kullanacağım. 13 'ü piyasaya sunarken kutusunu da vermeyin, poşette verin kutu maliyetiniz de olmaz. 

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler