iPhone 8 Plus Garanti Kapsamı

Ahmet Ahmet28 Ağustos 16:22

2 yıldır kullandığım iPhone 8 Plus telefonum ilk aldığım günlerden beri hoparlör cızırtısı veriyor ve bu giderek arttı. Vaktim olmadığı için telefonu ancak garanti süresi dolmaya yakın 2 yılın sonunda servise götürdüm. Ancak 2 yıllık kullanım sonucunda batarya da çok hızlı tükenmeye ve telefon kasmaya başladı. Tüm bu şikayetlerle servise bıraktığım telefonum için ekranın sol üst köşesinde 1mm lik çatlak olduğu bahanesiyle telefonumu garanti kapsamında yapamayacaklarını ancak ücret verip ekran değişimi yaparsam garanti kapsamında diğer arızalarını gidereceklerini söylediler. Bahsettikleri çatlak fotoğrafta ekli. 

Düşünün Apple yetkilileri bile servisin çektiği fotoğraflardan bu çatlağı ekran başında fark edemiyor. Apple ile bu konu hakkında yaklaşık 10 defa görüşme gerçekleştirdim. Önce ya para verip yaptıracaksınız ya da yaptırmayacaksınız denildi. Biraz çıkışınca bir üst departmana bağladılar. Yetkili ile görüşmemizde ; benim sorunum hoparlör, batarya ve telefonun kasmasıyla ilgili, bütün bunlara ekrandaki o minik şey mi yol açtı dediğimde cevaben; bizim bahsettiğiniz sorunları yapmamız için ekranı sökmemiz lazım ve bu çatlak biz sökerken büyür ve ekran kırılır o yüzden ekranı değiştirmelisiniz denildi.

Daha sonra ekran değişim ücreti olan 1219 ₺ ye indirim sağlayabileceğini söyledi Apple görevlisi. Kabul etmedim. Çünkü böyle aptal bir şey yüzünden tek kuruş vermeye niyetim yoktu. Akabinde tamam siz onarırken ekran kırılırsa mesuliyet bana ait, siz diğer sorunları giderin dedim kadın kabul etti, onaylarsanız bunu yaparız ama ekran onarım yapılırken kırılırsa mesuliyet size ait kabul ediyor musunuz dedi. Tabi bir anlık sinirle böyle söyledim ama bu da saçma geldi bana. Daha sonra tekrar görüşmek üzere kapatmak zorunda kaldım. Ertesi gün kıdemli departmanla görüştüğümde ise yine aynı yanıtı aldım ya ekran ücreti vereceksiniz ya da telefonu şimdiki haliyle servisten alıp kullanmaya devam edeceksiniz denildi. Ücrette indirim veya mesuliyet gibi bir durum söz konusu olamaz denildi. Telefonu servisten aldım. Başta Tüketici Hakem Heyetine şikayetçi oldum. Şimdi de tüm platformlarda bu kurumsal kimlikten yoksun iş ahlakı taşımayan firmayı şikayet ediyorum. Biz o kadar parayı garanti hizmetli iyi ürünlerine sahip çıkıyorlar diye bayılalım adamların yaptığına bakın. Bahane ettikleri çatlak fotoğraflarda mevcut.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ahmet 29 Ağustos 13:56

Edit: ekranı sökerken vakum cihazının kuvvetli olması nedeniyle ekrandaki çatlağın büyüyüp ekranı komple kıracağından söz ediliyor. Bu kullanıcı olarak benim sorunum değil. Apple ın sorunu. İyi vakumlayıp kırmasınlar o vakit. Arızalı noktalara ulaşmak için daha doğru yöntemler kullansınlar o zaman

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler