11 Ağustos 2019
#12413100

iPhone 7Plus Mikrofon Sorununu Apple Kabul Etmiyor

Yaklaşık 7-8 ay önce Media Markt’tan Apple marka iPhone 7plus aldım telefonu aldığımdan beri telefon görüşmesi yaparken karşı tarafa sesim kesik kesik ya da boğuk gidiyor. Bu sorunu çözmek için ilk önce Media Markt a götürdüm. Telefon servise gönderildi. Geri aldığımda bir sorun bulunamadı, yazılım güncellendi dendi. Telefonu tekrar kullanmaya başladım tekrar sorunum devam ediyor. Aradan biraz zaman geçti Apple müşteri hizmetlerini aradım sorunumu tekrar söyledim bir takım yönlendirmeler yaptılar yazılım yüklemeye çalıştılar olmadı.


Sonra bulunduğum şehir olan Eskişehir'deki zentech Apple servisine yönlendirdiler. Telefonumu götürdüm servise 1 gün serviste kaldı ertesi gün teslim aldım denedim telefonu tekrar aynı sorun devam ediyor. Servis telefonda bir sorun olmadığını iddia ediyor. 3. kez servise gittim telefondaki sorunun devam ettiğini söyledim. Yedeklemeden kaynaklı telefona kötü yazılımlar geri yükleniyor olabilir dendi yeni Apple kimliği oluşturun dendi. Onları da denedim yeni Apple kimliği oluşturdum sorunum hala devam ediyor. 4. kez tekrar servise gittim randevu aldım bu sefer teknisyenle birlikte incelemek için. Bu sefer telefonu sıfırlamadan götürdüm ki sorun benim Apple kimliğimde mi görelim diye. Bilgisayarda teste sokuldu telefon hiçbir sorun bulunamadı dendi tekrar geri gönderildim. Aynı gün tekrar Apple ı aradım artık o kadar sinirlerim bozuldu ki ağlıyorum telefonda bir yandan derdimi anlatmaya çalışıyorum telefonda s** adında kıdemli olduğunu söyleyen biriyle görüştüm.


Sorunumu ne olursa olsun çözeceğimi sakin olmamı söyleyip beni tekrar aynı servise yönlendirdi. Sizin için yarın saat 11 de randevu oluşturuyorum aynı saatte bende servisi arayarak telefonda ben kendim görüşeceğim sorunu çözeceğim dedi. Ertesi gün yani bugün saat 11 de gittim. Ne randevu gözüküyor ne s** hanım telefon ediyor. Teknisyen tekrar telefonu teste sokalım isterseniz diyor testte sorun gözükmüyor. Ben bu telefonda sorun olduğunu ispat edemiyorum hala ki çözüm üretilebilsin. Sorunun varlığını asla kabul etmiyorlar müşteri hizmetleri servise yönlendiriyor servis müşteri hizmetlerini arayın diyor. Bütün bir haftayı her gün servise git gel yaparak geçirdim. 5 kere servise götürdüm hala sorunumu bulamıyorlar. Bozuk telefonu zorla kullanmak zorunda kalıyorum kimseyle telefonda görüşemiyorum kulaklık olmadan. Bu kadar büyük bir markada böyle bir şey yaşamak gerçekten inanamıyorum. Benim gibi sorun yaşayan çok fazla insan var. Bu bir üretim hatası.

Yelda Yelda 2.397 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları