iPhone 7 Yazılımsal Sorun!

Aynur Aynur11 Nisan 2019 17:35

Telefonumla alakalı sıkıntıyı müşteri temsilcileriniz ile uzun uzun konuşmuştuk. Kısa bir tekrardan özet geçmek istiyorum. Telefonumun 4 ay önce ücretli ekran değişimi yaptım. 1025 TL ekran değişimi için ödeme yapmış oldum. 4 aydır kullandıktan sonra telefonum hiçbir hasar almamasına rağmen arama yapamama gibi sorun oluştu. Bu konuyla alakalı araştırma yaptığımda özellikle iPhone 7 telefonlarında yazılımsal sorun oluştuğu çoğu telefonun da bu sebeple toplanıp değişimi yapıldığı araştırmalarım sonucunda öğrendim. Bu kez aynı sorun bende oldu. Aniden arama yapamadım. Telefonum hoparlörü etkinleşmiyor. En basit acil numaraları bile arama yapamıyorum. Video çekemiyorum Çektiğim videolarda ses yok. Bu konularla alakalı Apple destek hattından yardım istedim.

Ancak saatlerce konuşmamıza rağmen telefonla beni yönlendirmelerine rağmen yapılan işlemler başarısız oldu. Yine telefon sıkıntısı devam etti. Sonrasında bana KVK servisine yönlendirip, telefonun problemi kullanıcı hatasından kaynaklı değil denildi. Cihazla alakalı sıkıntı olduğunu belirtilmişti. Ekran değişimi sırasında ekrana 6 ay garanti verildi. Ben nereden bileyim belki camını değiştirirken böyle bir sıkıntı hata oluşturdular. Camın garantisi devam ediyor. Cam için açıldığında sıkıntı problem oluşturmadıkları ne malum? Telefonumu Meydan AVM KVK servisine ilettim. Telefonda oluşan sıkıntının benden kaynaklı olmadığını yazılımsal sorun olduğunu tekrar yetkili kişiye belirttim.

Bu sebeple firma tarafından oluşan sıkıntı olduğu için telefon değişimini talep ettim. Ancak bugün aldığım mesaja göre 3051 TL ücret karşılığında telefon tamiri yapılabilir mesajı geldi. Dalga geçer gibi evet böyle bir mesaj atıldı. Kullanıcı hatası olmayan bir telefona ben onca parayı vereceğimi mi düşünüyorsunuz? Telefon benden kaynaklı bozulmadı. Garanti süresi bitti. Ancak telefonlarınızı siz 2 yıl kadar mı süre biçiyorsunuz? Telefon benden kaynaklı olsa ekran kırıldığında yaptığım gibi ücretini öder sizleri meşgul etmezdim. Tekrar belirtiyorum.

Telefon arızası yazılımsal sorun ise bunun benimle ne ilgisi var? Telefonda yaşadığım problem kullanıcı hatası değil ise firmanın bunu üstlenmesi ve hatta benden özür dilemesi gerekmez mi? Yazılımsal sıkıntıdan, yahut yazılımı geçtim cihaz durduk yere hasar almadan bozuluyorsa arama yapmıyor ise firmanın bunu üstlenmesi gerekmez mi? Ben boşuna Apple çuvalla para veriyorum. Kaliteniz nerede sizin?

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler