sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone 7 Plus Ses Sorunu (Ses Gelmiyor)

Merve Merve2 ay önce

Apple iPhone 7 Plus telefonumdan görüşme yaparken karşı tarafın sesi gelmiyor, hoparlörden zor duyuyorum. Apple destek ile konuştuğumda güncelleme yapın, güncelleme bekleyin diyor. Ben 5-6 aydır bu sorunu yaşıyorum. Kaç tane güncelleme geçirdim. Ki eğer güncellemelerde bu sorunu çözecek yazılım yapılıyorsa, Apple mühendisleri böyle bir sorunun yaşanmaması için kökten çözüm bulmalı. Benim iPhone 6 telefonumda da böyle bir sıkıntı vardı 1 yıl sonra kendiliğinden düzeldi. Ben 7 Plus içinde 1 yıl bekleyecek miyim? Bu soruyu sorduğumda 1.300 TL karşılığında telefonun ekranını değiştirmek gerektiğini, sorunun çözüleceğini, çünkü telefonun ses gelen kısmının ekran ile bağlantısında problem olduğunu söylediler.

Benim ekranım hiç kırılmadı, çatlamadı, telefonun içinde oluşan hata, sırf 1 ay garantim geçti diye ilk problemde bana suç bulunamaz! Zamanında 3 telefon parası verip iPhone 7 Plus aldım, tekrar 1 telefon parası daha veremem, ki haksız yere benden talep edilen bir ücret! Ses azda olsa geliyor, hiç gelmese benden kaynaklı olabilir derim. Ama azda olsa geliyor, elektrik aksamında sorun varsa Apple beni bu kadar uğraştırmamalı. Ben bu parayı versem, ertesi günde benim sesim gitmese yine bu parayı mı vereceğim? Ya da tuşu basmadı yine bu parayı ver? Neden çünkü garantisi doldu? Neden çünkü zamanında 3 telefon parasına Apple güvenip Apple aldım! ‘Garantim Biter Bitmez’! Herkeste olan Ses Sorunu bende de başladı !

Bu telefonun videosunu da çekip yüklerim, nasıl sinirlenip Apple telefonu kırdı diye de çekip yüklerim, gider 1300 TL’ye sıfır telefon alırım! 2 yılda garantisi olur, sonra çöpe kendim atarım. Zaten bu fiyata iyi kullandım derim. Sorunumun derhal çözülmesini talep ediyorum . Gerek sosyal hayatımda gerek iş hayatımda telefonu hoparlöre alarak görüşme yapmak istemiyorum, ki bu koskoca Apple bayaa itibar kaybediyor!

Sayın mühendisleriniz yeni modeller üreteceğine, ürettiği modellerde kullanıcıların sıkıntı çekmemesi için uğraşmalılar ve destek ekibi benim yapabilecek bir şeyim yok bu parayı verin dememeli! Ekranım kırılsa çatlasa haklısınız! Ama ekranımda herhangi bir sıkıntı yokken iç aksamdan kaynaklı sıkıntı için Tekira AVM Apple destek ekibi bana bu şekilde 1.300 TL'lik teklifte bulunamaz. Sayın Apple acil sorunumu çözün, yoruldum artık sürekli beni arayın diye talep açmaktan ve Apple destek ekinin yardımcı olamamasından bıktım. Direk yetkili müdür benimle iletişime geçsin.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Merve 4 hafta önce

Tek cümle. Ses sorunu kullanıcıların çoğunda olmasına rağmen halâ daha kullanıcı kaynaklı diyorlar. Apple Türkiye’ye destek ekibi kurmamalıydı. Apple Türkiye işini yapmıyor, insanları başında savıyor. Apple destek hattındaki Seçkin beyde diğerleride konularında uzman değil. Erişilebilirlikte sağ çek sola çek diyor, yapıyorum sonuç ne diyorum, ses kaliteniz bu diyor, yani sonuç ne sıkıntım ne diyorum? Ses kaliteniz bu ben anlayamam uzaktan diyor, e madem neden bana bu işlemi yaptırıyorsun, dalga mı geçiyosun.!

profile-icon Merve 2 ay önce

I phone 7 Plus, karşı tarafın sesi gelmiyor! Daha önce de yazdığım şikayetime kimse geri dönüş yapmadı.! Zamanında araba parasına iPhone 7 Plus telefon aldım. Garantisi 1 ay geçince, şikayetim başladı. Karşı tarafın sesi konuşma esnasında çok kısık geliyor, hoparlör açarak konuşuyorum, çalışma arkadaşlarım ve çevrem o kadar para verdin rezilliğine bak diye dalga geçmeye başladılar. Apple servisine götürdüm, evet seste sıkıntı var 1.300 liraya ekranı değiştirmemiz lazım çünkü garantisi bitmiş dediler! Pardon da benim ekranım kırılmadı, çatlamadı, durup dururken 1 telefon parası daha verip (1.300 TL) neden ekranı değiştirecekmişim? Çünkü telefonun iç aksamında sıkıntı varmış, ses tam iletilmiyormuş, garantiside dolduğu için yaptırmak istiyorsam bu parayı verecekmişim. Neden? Çünkü zamanında 4 telefon parası verip ı phone 7 Plus aldım. Müşteri hizmetlerinin verdiği cevapta şu; servis ne dediyse haklı, değiştirmeniz gerekiyor ekranı diyor. Ya da güncelleme bekleyin, mühendislerimiz gerekli düzeltmeleri yaparak güncelleme sunuyorlar diyor, güncelleme ile ses sorunum çözülebilirmiş, bu yüzden sürekli güncelleme yapmam gerekiyormuş. Benim sorunum başladığından beri 4-5 güncelleme geçti, sorunum çözülmedi 1-2 yıl boyunca bu güncellemeyi bekleyecek miyim? Ya da sayın mühendisleriniz derhal bu soruna çözüm bulacaklar mı dediğimde, haklısınız anlıyorum, benim buradan yapacak bir şeyim yok diyorlar! Böyle şey olabilir mi? Bu nasıl ayıptır? Bir de ahize kısmının tozunu temizleyin diyor, internete baktığınızda zaten bir sürü şikayet var ‘ses gelmiyor’ diye, bende denedim tozunu almayı diyorum, evet doğrudur diyor! Aylardır müşteri hizmetleri sorunumu çözemiyor, yetkili bir çalışan beni arasın dedim, 1 haftadır hiçbir dönüş yok. Paramı boşuna vermişim. Apple, Türkiye’ye yetkili servis desteği sunma hizmeti verdiyse, gerekli mercideki kişiler üzerine düşeni yapmalı! Sayın yetkili servis çalışanları! İşinizi layıkıyla yapma düşüncesiyle bana geri dönüş yapmanızı bekliyorum! Benden kaynaklı olmayan, yazılım kaynaklı olan sorunu benim üzerime atmaya ve benden para almaya çalışan, Tekira AVM çalışanlarınız ve müşteri hizmetleri çalışanlarınız ile beni daha fazla Mağdur etmeyin lütfen!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler