sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone 7 İos 13.2.2 Kasma Donma Sorunu

Can Can08 Kasım 2019 16:33

Telefonum iPhone 7 yaklaşık telefonumu 6 ay önce aldım her şey çok güzelken iOS 13 güncellemesinin her sürümünü yükledim tuş açtığımda geçişler mesaj yazarken klavye de kasmalar resmen telefondan soğumuş durumdayım İrlanda'da mühendislere yönlendirdiler çözüm bulunamadı servise gönderdim alakasız bir şekilde ekran değişimi yapıldı.

Servisle görüşüp kasma sorununu ekranın geçirip geçirmeyeceğini sordum azarlanır gibi cevaplar aldım. Bu kadar senedir Android kullanıcısıyım Apple Apple övdüler aldım 6 ay içerisinde pişman oldum. Sorunuma 2 aydır çözüm bulunamıyor. Cihaz hatalıysa artık mühendisler servis deneme yanılma yapmasın cihazıma değiştirsinler kurtulayım değiştirmiyorsalar da bir sorun yok diye bu kaynaklanan sorunu düzeltsinler. Başka telefonla videosunu çektim 2 kere LOG aldılar günlük tuttular cihazımda sorunu görüyorlar kabul ediyorlar olduğunu fakat çözüm üretmiyorlar Apple pişmanlıktır.

Kesinlikle kalitesi eskiden varmış şimdi müşteri memnuniyeti sıfır Apple kullanan tüm arkadaşlarım andoride geçiyorlardı bende Apple diye övünüp 6 ay önce aldım. Kesinlikle almamak gerekiyormuş burada cihazın nasıl kastığının görsellerini de yükledim biz gibi bazı kişiler gibi keyfi garantiye gönderelim sıfır cihaz gelsin daha değerli paralara satalım derdinde değiliz sorunun düzelmesi taraftarıyız ve 2 aydır uğraşmama rağmen boş boş boş.

Cevaplar

profile-icon Can 29 Aralık 2019 20:35

Telefonum iPhone 7 32 GB 8 ay önce aldığım telefonum kasma sorunu yaşadığım için 5 aylıkken servise gitti ekran değişimi oldu ekran değişimi olma sebebini de anlamış değilim sorunum çözülmedi 3 ay daha bekledim kasma sorunu yazılımsal olabilir diye gelen tüm yazılımları denedim fakat sonuç alamadım tekrar servise gönderdim Yetkili Servis Sağlayıcı olarak yaptığımız yazılımı güncelleme, pili şarj etme, aygıtı geri yükleme veya sıfırlama gibi rutin tanılama işlemlerini gerçekleştirirken sorununuz giderilmiş olabilir. Servis raporunda bu yazıyordu cihaz geldiğinde açıp ekran süresine baktığımde telefonu garantiye gönderdiğim günün ekran süresi hala vardı yani telefon sıfırlanmamış dahi serviste yapılan işlem kopyala yapıştır yapılıp telefonum geri gönderilmiş ve dikkat ederseniz sorununuz gitmiştir demiyor olabilir diyor bir ihtimal üzerinde Apple destekten 4 tane kıdemli danışman değişti sorun çözülmediğinde hepside kaçtı mail atıyorum cevap vermiyor sesli mesaj bırakıyorum dönüş sağlamıyor kısacası Apple insanları mağdur etmekten başka bir şey yapmıyor kaç bin TL para ödüyoruz ben telefonum değişsin diye uğraşanlardan değilim kaç kere sorunumu başka bir telefonla video kaydı yaptım 2 kere cihazımdan LOG aldı danışmanlar sorunun varlığı belli kabul ediyorlar ama çözüme gelince kimse yok ortada artık Tüketici Hakları mahkemesine giderek hakkımı arayacağım 3 aydır rezil ettiniz hakkımı kimseye helal etmiyorum madem arkasında durmayacaksın sattığın ürünün Türkiye de satma kardeşim videosunu da yüklüyorum buraya herkes izlesin görsün applenin ne kadar arızalı bir ürün olduğunu ve sattıktan sonra servis beklenmemesini daha önceki tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki çok daha ucuz olan telefonların servis seçenekleri çok daha güzel hiç mağduriyet yaşamamıştım nereden bulaştıysam appleye son olsun

np_image1 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Can 31 Mayıs 13:22  

    13.5 güncellemesine geçtim ama hala çözüm bulamadım aynı problem sizde de mi var?

  • profile-icon Niğdeli 31 Mayıs 03:52  

    Sorununuzu halletinizmi acaba halletiysenizde nasıl öğrenebilir miyim?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler