12 Nisan 2019
#11836347

iPhone 6S'in Arızası ve Çözümsüzlük!

iPhone 6S telefonum. Yeni iPhone modelleri çıktıktan sonra enteresan biçimde tuş kilidine aldığım an kendini kapatmaya başladı. Bu durumdan dolayı teknik destek ekibini aradığımda telefonuma uzaktan bağlanarak incelediler ve donanımsal bir sıkıntı görülmediği, yazılımsal bir sorun olduğunu belirterek telefonumu bilgisayara bağlamamı ve söyledikleri işlemleri yapmamı istediler. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra telefonum bir hata kodu verdi .Hiçbir şekilde açılmadı ve servise götürmem için randevu aldılar.


Servise verdiğimde çıkan sonuçta telefonun düzeltilemeyeceğini isterlerse normal satış fiyatının 100-200 TL aşağı bir fiyat ile alabileceğim bir teklifte bulundular . Ayrıca garantisi biteli 3-4 ay olmuştu. Eğer bitmemiş olsaydı yeni telefonu bedelsiz olarak vereceklerini ama bittiği için böyle bir ücret ödememiz gerektiğini söylediler. Müşteri hizmetlerini geri aradığımda sıkıntı birden donanımsal oldu. Tamirin çok pahalı olacağı ve telefon ile hemen hemen aynı fiyata geleceği için öyle bir teklif yapmışlardır dendi. Ben telefonu güvendiğim bir telefon tamircisinde 250-300 TL gibi bir rakama yaptırdım.


Şimdi soruyorum size; yeni telefon satma politikanız bu mu? Garanti kapsamında olsaydı yeni telefonu bedelsiz verirdik diyen servisinizi kötüleyen müşteri temsilcilerinize kıdem departmanlarınıza hiçbir şey demiyorum, çünkü herkes suçu başkasına atıyor. Ben telefonumu bozuk olduğu halde 15 gün kullandım sıkıntılı da olsa taki sizi arayana kadar o andan sonra ne telefonum açıldı ne yardımcı olundu. Büyük bir art niyet izlenimi bıraktığınız için gözümde teşekkür ederim.

Erdem Erdem 1.038 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları