09 Aralık 2019
#13174231

İPhone 6S Plus Telefonum Sürekli Kapanıyor

İPhone 6 S Plus telefonum sürekli kapanıyor ve açıldığında yüzde 2 şarj kalıyordu. Ahizeden ses gitmiyor, hoparlörden konuşuyordum. Dokunmatik işlemiyor fotoğraf çekilmiyor uygulamalar arası telefon dönüyordu. Telefonumu Ankara Bireysel Bilişim yetkili servise yolladım. Aynen şunu yazmışlar. USB kablonun üç plastiğinde fiziksel hasar, kırık tespit edilmiştir. Cihaz servis ortamında incelendi. Cihazın ekranında arıza tespit edildi. Garanti kapsamında ekran değişimi yapılarak arıza giderildi. AST2 testi çalıştırıldı. Sorun görülmedi. Cihazın bataryasının normal çalıştığı 623 şarj döngü sayısı olduğu tespit edilmiştir. Müşterimizin talep etmesi durumunda ücretli batarya değişimi yapılabilir. Ücretli batarya değişimi için 229 TL ödeme alınması gerekmektedir. Ayrıca bu telefon garantili. USB kabloları Apple'de hep aynı şekilde kırılıyor USB kabloyu da değiştiremeyeceklerini söylediler.
Bir çok kez görüşme sağladım. Önce yardımcı olacaklarını söylediler fakat hiç kimse yardımcı olmadı. Apple mühendisleri tarafından telefonumun incelenmesini istediğimi söyledim. Önce teknik servisin yönlendirmesi gerektiğini söylediler teknik servis de Apple ile görüşün onlar karar verir dediler. Yani bu insanların birbirinden haberi yok. Şikayetçiyim.

Şule Şule 2.900 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Şule09 Aralık 2019

    Telefonumdaki bir çok şikayetten dolayı telefonumu Bireysel Bilişim Apple yetkili teknik servise ilettim öncelikle şikayetlerim ahizeden hiç konuşamıyorum ast 2 neyi kapsıyor benim ahize ses gelmeme sorunumla ilgili ne yapıldı? Telefon kendi başına kapanıyor kapandığında ekranda çizgi çıkıyor yarım saat durup açılıyor açıldığında da yüzde 2 şarjı kalıyor ya da 1 telefonla konuşurken sürekli şebeke gidip geliyor ahize ile konuşurken karşıdaki beni duyuyor ben onları duyamıyorum hoparlör ile konuşuyorum hoparlör i açtığımda sesim net gitmiyor şebeke sürekli gidiyor bu zamana kadar bütün güncellemeleri yaptım. En son güncellemeyi de yapmaya çalıştım telefon güncellemeyi bile yapmıyordu. Sizlere ulaştım. Yardımınızla güncelleme yaptım. Güncellemeyi yaptıktan sonrada telefon ne parmak izimi tanıdı ne telefon açıldı ne de ekranlar açıldı tekrar Şarja taktığımda da şarjda İken aşırı ısındı ve kendiliğinden telefon kapandı ekranda yine o çizgiler tabii ki telefonla fotoğraf çekmek istediğimde telefon fotoğraf çekmiyor ve uygulamadan kendini atıyor uygulamalar arası geçişlerde telefon sürekli donmak tadır. Parmak izimi telefon tanımamaktadır Bana yetkili servisten gelen cevap us b kablonun uç plastiğinde fiziksel hasar, kırık tespit edilmiştir. Cihaz servis ortamında incelendi. Cihazın ekranında arıza tespit edildi. Garanti kapsamında ekran değişimi yapılarak arıza giderildi. As t 2 testi çalıştırıldı. Sorun görülmedi. Cihazın bataryasının normal çalıştığı 623 şarj döngü sayısı olduğu tespit edilmiştir. Müşterimizin talep etmesi durumunda ücretli batarya değişimi yapılabilir. Ücretli batarya değişimi için 229 TL ödeme alınması gerekmektedir. Belirtmiş olduğum telefonun garantisi bitmemiştir. İnsanları garantili telefon diye kandırıyorlar. Şikayetçiyim

Ziyaretçi Yorumları