İPhone 6s Mağduriyeti

Eyüp Eyüp16 Şubat 16:29

22 temmuz 2017'de almış olduğum iPhone 6s cihazımın arızalı olduğunu bildirmek için 30 ağustos 2017'de Apple destek hattını aradım ve bu tarihten itibaren İstanbul Apple Akasya teknik servis bölümüne defalarca gittim defalarca Apple destek hattını arayarak problemin çözülmediğini yaşanan sorunların devam ettiğini dile getirdim. En son 21 temmuz 2019 tarihinde yine Apple Akasya teknik biriminde benim bilgilerim doğrultusunda N**isimli teknik servis personeli cihazındaki problemleri gördü ve cihaz değişimi onayını verdi. 21 temmuz 2019 da yeni ve kutusunda iPhone 6s cihazı teslim aldım ve o tarihten kısa bir süre sonra 24 ağustos 2019'da yeni almış olduğum cihazın çok  belirterek ısındığını yine Apple Akasya teknik servisine gittiğimde yapılan testler sonucunda bir problem görülmediği dile getirildi. Değişim sonucu yeni almış olduğum cihazdaki bu ısınma sorunundan problem olmadığına dair yazılı belge talep ettim aldım.

Yeni verilen cihaz için 3 ay garanti süresi olduğunu dile getiren arkadaşa bu ısınma sorunu yüzünden 3 aylık garanti süresi sonrasında bir problem yaşarsam ne yapabileceğimi sorduğumda yardımcı olabileceklerini dile getirdi... 12 şubat 2020 tarihinde, 21 temmuz 2019 tarihinde değişimle almış olduğum cihaz şarj esnasında kapandı ve hiç açılmadı... Apple destek hattını arayarak durumu belirttim ve uzaktan yardımla cihazı açamadık yine Apple akasyadan randevu alıp cihazımı 13 şubat 2020 tarihinde götürdüm teknik servis işlemini yapan arkadaş cihazın ana kart probleminin olduğunu söyledi ve yeni almış olduğum cihazın 3 aylık ilave garanti süresini bile dahil etmeden cihazımın garanti süresinin 22 temmuz 2019 da dolduğunu yardımcı olamayacaklarını ve ancak ücretli değişim yapabileceğini söyledi.

Cihazın yalnızca 6 ay kullanıldığını ve bunun 3 ayınında garantisi olduğunu sadece 6 ay gibi bir süre de cihazın kapanmasının normal olmadığını ne kadar da dile getirsem faydası olmadı... Mağaza müdürü olduğunu söyleyen S** beye de durumu defalarca açıkladım fakat yardımcı olamadı... Kutu içinde yeni olarak verilen cihazın 6 aylık kullanım süresinde bir darbe görmeden yalnızca şarj esnasında böyle bir problemi olması ve tamamen kendini kapatması kullanıcı hatası olmadığını düşünüyorum... Apple Akasya'daki yetkililer yardımcı olmuyorlar. Mağduriyetim aşikar belli ama yardımcı olan yok tek çözüm 1900 TL ücretli değişimmiş 6 ay kullanabildiğim bir cihaza sanırım yeni diye verdikleri cihazda ikinci el bir cihazdı.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Eyüp 17 Şubat 22:36

Diğer şikayetim de konuyu detaylandırmıştım bana değişimle 21 temmjz 2019 tarihinde yeni iPhone 6s telefon verilmişti... Bugün 17 Şubat 2020 tarihinde Apple Destek hattında Kidemli Personel olarak kendini tanıtan G** hanımla 40 dakika'lik bir görüşme yaptık ve görüşme esnasında kendisi, değişimle verilen cihazların ; farklı cihazların kullanilabilicek sağlam parçalarından toplanan cihazlar olduğunu yani swap adı verilen telefonlardan olduğunu dile getirdi... Yaklaşık 6 ay önce benim arızalı telefonuma ücretiz değişim işlemini gerçekleştiren Akasya Apple Teknik Servis Personeli N** Hanim ise bu konuda ne bir bilgi ne bir mini açıklama hiç birini yapmadı... Ben sorduğumda ise hiç kullanılmamış yeni cihaz olduğunu söylemişti... Ne kadar büyük bir elektronik devi de olsa yapılan işlemler belli ve karşınıza çıkan kisiler aynı sözlerin ötesine geçemiyorlar... düşünün siz yeni bir cihaz alıyorsunuz Apple'den ve aradan bir ay geçse bile ( ki arkadaşımın başına geldi biz de sevinmiştik hemen yeni telefon verdiler değişim yaptılar ) gidiyorsunuz arızalı diye tespit edilip değişim diyorlar ve size Lego gibi toplanmış telefon veriyorlar... Ve size bununla alakalı bir açıklama yok değişim yapıyoruz diyorlar tamam... Ayrıca böyle bir toplama telefon öldüğünü belirtin siz belki ben kabul etmeyeceğim eskiciler çarşısından mi aldık biz bu telefonları acaba bize toplama telefon veriyorsunuz... Apple'Mis, iPhone telefon bir numaraymış hikaye insanları çok güzel kandırıyorlar siz kutusunda cihaz alin onlar garanti kapsamında Lego gibi toplama telefon versinler... Yazıklar olsun Apple daha ne diyebilirim kii!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler