26 Şubat #10169866

İPhone 6 Teknik Servisten Şikayetçiyim!

17.12.2016 tarihinde eşime ve kendime iPhone 6 16 GB aldım. 11.12.2017 tarihinde ekranda çizgiler çıkıyor, şarjı çabuk bitiyor, karşı tarafa ses gitmiyor ve ekranın sol üst yan tarafında kararma var. Arızası için Genpa teknik servisine verdim. 13.12.2017 tarihinde iç ekranın kırık olduğunu garanti kapsamında değerlendirilemeyeceğini 620 TL ücret onaylanması halinde ekran modülü değişimi yapılır bilgisi bana iletildi. Bu kadar yüksek meblağı ödeyemeyeceğimi belirterek telefonumu aynı şekilde teslim aldım. Ekranda çizgiler olmasına rağmen telefonumda hiçbir sorun yoktu. Normal olarak kullanmaktaydım. Menüye erişim arama fotoğraf çekme her şeyi faal durumdaydı. Daha sonra özel bir servise danıştım. Telefonumun ekranına baktı bütün işlevlerini kontrol ederek sadece ekranda çizgi var iç ekran değişecek ama biz yaparsak garantisi son bulur diyen özel teknik servis elemanı telefonumu yakınlarda bulunan KVK teknik servisine de göstermemi tavsiye etti.


Adresini aldıktan sonra 13.12.2017 tarihinde KVK teknik servisine ekranda çizgiler var şarjı kendiliğinden boşalıyor çok çabuk bitiyor ve zaman zaman ses kesiliyor karşı taraf duymuyor arıza kaydıyla servise teslim ettim. Teknik servis elemanları halihazırda kullanmakta olduğum ve faal olarak açılan sadece yukarıda yazılan arızaları olan telefonumu açmışlar ve ekran sağ üst köşesinde karartıyı görünce iç ekran sorunu olduğu kanaatine vararak hiçbir işlem yapmadan direk İstanbul Apple genel merkez teknik servisine göndermişler. Bir süre sonra Apple teknik servis telefonumun iç ekranının kırık olduğunu garanti kapsamında değişemeyeceğini 549 TL karşılığında telefonumun arızasının yapılabileceğini tarafıma bildirdiler. Bu kadar yüksek meblağı ödeyemeyeceğimi bildirip telefonumun her fonksiyonunun çalıştığını ekranda oluşmuş çizgiler olsa da kullanabileceğimi söyleyerek telefonumun iadesini istedim. 22.12.2017 tarihinde KVK teknik servisine giderek telefonumu teslim aldım. Teslim esnasında arıza tespit bedeli olarak 10 TL ücret aldılar. Daha sonra telefonumu açmaya çalıştım açılmadı şarjı olmadığını düşünerek eve geçtim ve şarja bağladım. Ekranda şarja bağlandığına dair hiçbir işaret çıkmadı ve şarj oluyor belirtisi göstermedi. Böyle bir arıza yoktu ve servise verirken aktif olarak kullanmaktaydım. 15 dakika bekledikten sonra şarj ile ilgili hiçbir belirti olmadığından tekrar KVK teknik servise gittim. Servis elemanları işlem yapmadıklarını telefonu teslim aldıklarında sağ üst köşedeki ekran kararmasını iç ekran arızası olarak değerlendirdiklerini ve hiçbir işlem yapmadan Apple genel merkez teknik servisine (İstanbul) gönderdiklerini söyleyerek orasıyla irtibata geçmemi söylediler. 0212 282 1511 numarayı arayıp görüşmemi söylediler. Ben size çalışır durumda açılır ve 2 haftadır çizgiler olmasına rağmen faal olarak kullanmakta olduğum telefonumu teslim ettim aynı şekilde geri istiyorum dediğimde biz işlem yapmadık Apple teknik servisi arayın dediler.


Apple teknik servisini aradım M** bey diye birisi karşıladı çok üzgün olduklarını nazik bir şekilde ifade etti. Durumu anlattığımda kıdemli teknik servis elemanı ile görüşüp dönüş yapacağını söyledi. Yaklaşık 15 dakika sonra kıdemli teknik servis elemanının arızanın dağılıp yayılabileceğini söyleyerek yapacak bir şey olmadığını 549 TL iç ekran değişimi yapıldıktan sonra bu arızaya garanti kapsamı dahilinde müdahale edebileceklerini aksi takdirde hiçbir şekilde müdahale etmeyeceklerini bana ilettiler. Bende kendisine emekli teknik astsubay olduğumu F-16 uçak görüntü sitemlerinde çalıştığımı ekranında çizgi olan bir görüntü ünitesinin takat katında bir soruna yol açamayacağını telefonumu kullanılır şekilde nasıl teslim ettiysem öyle geri almak istediğimi beni bu durumla 549 TL ödemeye mahkum ediyorsunuz ödeme yapmadan telefonuma müdahale edemeyeceğinizi söylüyorsunuz dedim. Bu durumda Tüketici Hakları'na başvuracağımı söylediğimde hakkınız başvurabilirsiniz diyerek görüşmeyi sonlandırdım. Apple teknik servisi ekranda çizgi olmasına rağmen 2 haftadır kullandığım çalışır durumda teslim ettiğim telefonumu servis dönüşünde hiç açılmayan bir telefon haline getirerek beni zarara uğratmıştır. Apple teknik servisten şikayetçiyim.

Fatih 4.375 Okunma

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön