21 Temmuz 2019
#12301487

İPhone 32 GB 6 Şarj Sorunu

Oğlumun kullandığı iPhone 6 32 GB telefonum şarj sorunu yaratması sebebiyle Marmara Parkta bulunan Apple anlaşmalı (Esenyurt) Troy mağazasına götürdüm.


Telefonun 730 kere şarj edildiğini ve bu yüzden garanti süresi 25 Ağustos'ta doluyor olmasına rağmen (1,5 ay var) garanti kapsamından değişimi olmadığını belirttiler. Ben de kendilerine bu sorunun 3 aydır devam ettiğini telefonun en fazla 30 dakika süreyle dayandığını ve powerbank olmadan oğlumun dolaşamadığını ve işlerim dolayısı ile ancak müsait olduğum için şimdi geldiğimi belirttim. Benden 319 TL alarak telefonun şarjını yapabileceklerini belirttiler. Ben de Apple müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirdim onlarda bana haklı olduğumu ama keşke ücreti ödemeden arasaydınız Zorlu'ya da Akasya alışveriş merkezindeki şubelerimize yönlendirebilirdik dedi.


Yıllardır İPhone kullanıcısıyım eşim ve diğer oğlumda İPhone kullanıyor. Garanti süresi dolmamış olmamasına rağmen ürün hatasından kaynaklanan bir sebepten telefonun pili ücretsiz değişmeyecekse garanti altında olmasının ne anlamı var? Bu durumu Apple gibi markaya yakıştıramadım.

Fatih Fatih 3.579 Okunma 1
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları