Toplam çözüm sayısı
..
iPhone ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İrem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
  • profile
2 Destekçi

iPhone 3 Aylık Telefonun Neresinden Tutsam Elimde Kalıyor

6.090görüntüleme
İrem
İrem 22 Ocak 10:44

19.09.2020 tarihinde almış olduğum iPhone 11 256 GB telefonumun Yaşadığım arızalar: Ekran donuyor. Birkaç defa bastıktan sonra algılıyor. Çoğu uygulamada bu geç algılamayı yapmaktadır. 2. Çok yavaş şarj oluyor şarjı telefonu kullanmasan da çok ciddi şekilde düşmektedir. 3. Sabah 08:30'da şarja takıyorum 13:00'da daha dolmamış oluyor. %95 olmuş oluyor. 4. Bazen %80'de kalıyor. Şarj olmuyor. 5. Yüzümü algılamıyor. Donukluk yapıyor. 6. Mesajlaşırken klavye gidiyor bembeyaz oluyor ama tuşlar çalışıyor. Harfler gözükmüyor. 7. Sosyal medya kullanırken video sesi açılmıyor. Uygulamayı kapatıp açtıktan sonra kendine geliyor. 8. Telefonu çok fazla kullanmamama rağmen pil sağlığı düştü. 9. 50 cloud satın aldığım halde hala yeriniz yok diyor. 1500 adet fotoğraf var içinde Apple teknik servisi Apple ® destek merkezini arayın diyor. Apple destek ekibini arıyorum aldığınız yere gidin diyor. Oradan oraya bu ne saçmalık bu ne terbiyesizlik. 9 bin tl verdiğim paramla rezil oluyorum. Telefonumu almak istiyorlar yedek telefon temin etmiyorlar. Bu kadar yüksek fiyata satılıyorsa bir telefon müşteri memnuniyeti sağlamak zorundasınız. 

Daha 3 aylık bir telefonun Herhangi bir sebeple kesinlikle arka kapağının açılmasını, parça değiştirilmesini ya da onarım, tamir yapılmasını ret ediyorum. Ben neden daha yeni olana telefonumun ekran kartını değiştireceğim. Telefonumun arka kapağını dahi açılmasını istemiyorum. Bu benim suçum değil doğal olarak değiştirilmesini istiyorum. Apple destek ekibinden telefon ile ö**** hanımla konuştum. 

Telefonu aldığım yer Vatan Bilgisayar ® t***** beyi aradığımda arızalıdır iade değişim yapılabilir yazısı ile geldiğinizde yeni bir telefon verebileceğini iletti. Bende sizden bu yazıyı talep etmekteyim. Ö***** hanım ile telefonla konuştuğumda barkodlu yazı yanı üzerinde seri numarası ve ime numarası yazan bir kod verebileceğinizi ve istediğim yazıyı almam konusunda yardımcı olacağını sizinle irtibata geçebileceğini söyledi. 

Tüketici Hakem Heyeti ile görüştüğümde ilk 6 ay olan ürünlere herhangi bir tamir yapılmamaktadır. İbaresini vermiştir. Bu benim tüketici hakkımdır. İPhone 11 neresinden tutarsam elimde kalıyor. Bu telefonu Apple değiştirmesi gerekmektedir. Hatalı ve kusurlu ürün bana satılmıştır. Mağduriyetimin giderilmesini tüketici memnuniyeti yapılmasını rica ederim.

Defalarca güncellenme yapıldı. Yeniden silinip tekrar yükleme işlemi 6 7 kere yapılmıştır. Herhangi bir çözüm bulunamamıştır.

Gelişme
Gelişme

04 Şubat 09:19

Apple destek ekibi teknik servise götürün ya da aldığınız yere götürün. Apple teknik servise gidiyorum ekran değişimi yapılacak bataryası değişecek diyor. Aldığınız yere götürün. Aldığım yere götürüyorum Apple'dan yazı alıp gelin diyor. Vatan bilgisayarda teknik serviste şu anda bana yazılım atıp tekrar geri gönderiyorlar. Ne yapmak istiyorsunuz bana cidden kafayı yedirdiniz artık. Telefonumun ekran sorunu var. Donma yapıyor algılamıyor. Telefonla konuşurken uğultu geliyor. Bu benim hatam mı bana hatalı ve kusurlu ürün satıyorsunuz bir de oradan oraya oradan oraya yeter ya Apple çok severek almıştım ama sonu hüsran 9.000 TL verdiğim paramın ziyan oluşu. İlk 6 aylık ibareden bizim haberimiz yok diyen bir ekiple uğraşıyorum. Nerede yaşıyorsunuz sız ya Tüketici Hakları olarak ilk 6 aylık ürünlere tamir işlemi yapılamaz siz öncelikle ekibinize bunu bir öğretin en azından biz bilmiyoruz diye saçma sapan cümle kuramasınlar bana komik oluyorsunuz. Benim yaşadığım sorunları Apple ekibi yaşasaydı ne yapardı diye soru yöneltiyorum cevap veremiyorlar hala bana saçma sapan konuşuyorlar anlamak dinlemek yok bir kelime öğrenmişler onu söyleyip duruyorlar. Yıprandım artık 3.5 aylık telefonumu kullanmadım doğru düzgün. Yıprandık bıktım artık. Ama benden kaynaklı sorun olsaydı hemen garanti kapması derdiniz. Bu sorunlar sizden kaynaklı ya üstüne hiç almayın pes artık mağdur edildim mağdur ettiniz o verdiğim para helal olasın size. iPhone filan sorunları bitmiyor. Boşuna o kadar reklamlar.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler