iPhone 24 Saatlik Telefonda Hata!

Feyza Feyza21 Kasım 2020 11:35

18.11.2020 tarihinde eşimin hattı üzerine faturaya ek iPhone 11 64gb telefonu Aydın Didim Vodafone şubesinden aldık. Telefonu ayın 18 inde hiç kullanmadım çünkü eski telefonuma aktarma yapacağım bir WiFi yoktu daha 19.11.2020 tarihinde telefonumu yeni aldığım telefona aktarmasını yaptık.

 Akşam geç saatte telefonla konuşurken telefonun sesini kısmak istedim fakat telefonum ses açma ve kısma yerlerinin çalışmadığını fark ettim bunun üzerine telefonu kapatıp açmayı denedim daha sonra ses açma ve kapama kısımları çalışmadığı için yapamadım ve Assistive Touch açarak telefonu yeniden başlat yaptım açıldığında hala çalışmıyordu.

 Akşam çok geç olduğu için Apple müşteri hizmetlerine bağlanamadım sabah aradığımda telefonu aldığım yere gidip orayla iletişim kurmam istendi ve eşim telefonu ve kutusunu alarak Vodafone şubesine gitti şubedekilerin telefonu garantiye göndermemiz gerektiğini ve 21 iş gününde geleceği söylenmiş fakat eşim 14 gün değişim ve iade hakkımız olduğunu söyleyip bunu kabul etmemiş daha sonra telefonu vermeden geri geldi ve Apple müşteri hizmetlerini yeniden aradık ve olayı anlattık bana iOS 14.2 güncellememi yapıp yapmadığımı sorunun yazılımsal olabileceğini söylediler ve hemen güncellemeyi yapıp telefonu kapatıp açtım.

İlk denemem de sesler çalıştı fakat daha sonra yeniden çalışmamaya başladı sorunun kullanıcı hatası olduğuna kesinlikle inanmıyorum 24 saatlik bir telefon nasıl böyle arızalı çıkabilir. Ses tuşları sürekli çalışmıyor değil arada çalışıyor çoğu zaman çalışmıyor. 

2 günlük telefonu neden 21 gün garanti kapsamına sokmaya zorlanıyorum Vodafone şubesi asla yardımcı olmadı. Aldığımıza pişman ettiler alırken güler yüzlü davranan insanlar hatası olduğunda oralı olmuyorlar sorunumun hemen çözülmesini istiyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler