iPhone 11 Arıza

Hatice Hatice3 hafta önce

İç hastalıkları doktoruyum. 5 ay önce Apple Store'un kendi internet sitesinden iPhone 11 aldım. Yaklaşık 2 hafta önce, telefondan aranıp zil sesi çaldığında, telefonu açmama rağmen zil sesi 6 saniye çalmaya devam ediyordu. Veya sessize almak için yan tarafındaki tuşa bastığımda yine 5-6 saniye çalmaya devam ediyordu. Telefonu ilk aldığımdan beri ön kameradan normal kameraya geçişlerde aşırı yavaşlık söz konusuydu. Ve kısa bir süredir de Face ID çalışmıyordu. 27 Ekim 2020 Salı günü 14.20'ye Akasya Apple Store'dan randevu alıp gittim. 

İlgilenen kişi telefonumu sıfırlamasına rağmen sorunlar çözülmedi. Teknik arızanın tespiti ve gerekirse onarımı için Gebze servise gönderilmesi için telefonum alınıp, telefonumun 7-8 gün içinde geri verilebileceğini belirttiler. Hata Apple'dan kaynaklanmasına rağmen, telefonun yenilenmesini geçtim; bu süre için yedek telefon bile verilmedi. Çok yoğun çalıştığımı, pandemi sürecinde dahiliye doktoru olarak ekstra telefona ihtiyaç duyduğumu belirtmek için yetkili kişiyle tekrar görüştüm. İşlemi hızlandırmak için uğraşacağını, yedek bir telefon verme gibi bir uygulamayı yapamayacaklarını belirtti. 

Telefonun dün servise ulaştığına dair maili yeni aldım. 4 gündür hastanede telefonsuzluktan dolayı büyük bir sıkıntı yaşıyorum. Bu markaya hiç yakıştıramadım. Bir daha Apple ürünü kullanmayı düşünmüyorum. Telefonumun bir an önce düzeltilip teslim edilmesini hatta hata kendilerinden kaynaklandığı için yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler