İPhone 11 Aldım Pişmanım!

Burak Burak19 Ağustos 19:03

İPhone 11 telefon aldım. 30 gün olmadan (ayıplı ürün durumunda) telefon durdu yerde kapandı servise gönderdim. 21 gün beklettiler beni ve KVK telefonuma işlem bile yapmadan geri bana teslim ettiler. Bozuk bir şekilde ben 1 sonra ki gün Apple Akasya şubesine gittim mağduriyetimi anlattım. Dinlemediler bile işlem yapmadılar randevu alın gibisinden konuşup beni gönderdiler.

Sonra tekrar gittim çalışanlardan kapıda duranın lakayıt ve sert tavırları sıra bir dövmedi kaldı ve sonunda telefonumu aldılar. Telefonum hala elime ulaşmadı bu sıra da yaklaşık telefon yüzünden 5.000 TL para kaybettim. Yayıncı olduğum için aileme ulaşamadım bayramda arkadaşlarımla sevdiğim insanlarla görüşemedim işlerim aksadı para kaybettirdi ve hala aynı şekilde kaybettirmeye devam ediyor.

 Mağduriyetimi dile getirdiğimde kimse oralı olmadı ve hala çözüme ulaşmadı. Herkes başka birine yönlendirdi yaklaşık bir buçuk ay oldu ve hala telefonum elimde yok. Apple pişmanlıktır yaptıkları hataların arkasında durmayan büyük bir firma yazık.

full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1.0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler