15 Nisan 2019
#11845753

Gürgençler ve iPhone X Servis Mağdur Etti!

Daha önce Pupa serviste işlem gören garantili Apple iPhone X cihazımı Lydia sanarak Ankara Cepa'daki yetkili servise götürdüm. Servis Gürgençler olarak değişmiş. Mecburen verdim. Yorumları okuduktan sonra çekinerek Apple müşteri hizmetlerini aradım ve servisin kötü yorumlarından çekindiğimi söyledim. Onlarda karşılarında en ufak sorunda biz varız içiniz rahat olsun dediler. 10 gün sonra cihazım ekranımın orijinal olmadığı söylenerek 2000 TL ücret talep edildi. Apple söylediğimde konuyu çözeceklerini söylediler.


Daha önce de aynı şikayetleri siteden okumuştum ve bile bile Gürgençler servisiyle başımı yaktım. Apple da bunu doğruladı ve 30 gündür mağdur edildim. Olmayan bir şeyle ekranım orijinal değil denildi ancak cihazım kontrol edilerek şu an KVK servisinde ekran orijinal sorun yok denilerek garanti kapsamına alındı. Apple ve servisi Gürgençler'in para almak için yaptığı bu haksızlık sebebiyle 30 gündür mağdur ediliyorum. Cihazım KVK'dan geldiği zaman elimdeki servis belgeleriyle bu servis ve Apple hakkında gerekli davaları açacağım ki başka insanlarda mağdur edilmesin. 3gs modelinden beri bir Apple kullanıcısı olarak bu danışıklı haksızlık sebebiyle hem kendim hem çevreme Apple kullandırtmayacağım.


6000 TL verip aldığım daha önce serviste işlem görmüş ve 8 ay daha garantisi olan cihazım Apple kaynaklı sorunları yüzünden garantiye gönderip bu şekilde mağdur edilmem kabul edilemez. Gürgençler ve Apple mağduriyetimi danışıklı olarak gidermedi ve ekranım orijinal değil diyerek beni yalancı konumuna koydular.

Mahmud Mahmud 1.974 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mahmud22 Haziran 2019

    Aylar oldu hala sorunumla ilgili çözüm sağlanmadı zorludan akasyadan randevu talep ettim Apple destekten alın biz alamayız dediler getiriyim beraber bakalım şu ekran sahteyse bana ispat edin diyorum ne bir dönüş var ne bir uğraş. 4 aydır cihazımı kullanamıyorum yazıklar olsun

Ziyaretçi Yorumları