Bir Daha Asla iPhone

Adem Adem6 ay önce

Apple 7 Plus telefon aldım ilk sorun Wi-Fi bağlantısı oldu 2 hafta geçmeden Akasya'ya götürdüm yüzeysel bakılır sorun olmadığı söylendi. Sorunu olmayan telefon daha fazla arıza vermeye başladı Wi-Fi ya da hücresel veri kullanımını da sürekli açılıp kapanmaya başladı arama bile yapamaz oldum. Bostancı KVK randevu alıp götürdüm 1 hafta sonra aldığımda raporda yetkisiz müdahale yazıyordu bir de bizi aramışlar biz onarımı iptal etmişiz koskoca bir yalan hiç kimse aramadı tabii ki ve asla telefonumu tamire göndermedim. Apple'ın yeni bahanesi yetkisiz müdahale sanırım hizmet sıfır.

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Due 6 ay önce  

    Son zamanlarda Apple bu yakışıksız itham ı müşterilerine yapıyor. Sizi bir üst departmana yönlendirip oyalayacaklar. Direk Tüketici Haklarına verin. Zaman kaybetmeyin. Bu şekilde mağdur çok. İftiraya uğramış, saf yerine koyulmuş müşteri çok. Apple bu ilkesizlikten basitçe kurtulmamalı. Aslında hep birlikte sağlam bir avukat tutulup bunun hesabı sorulmalı. Tüketici Hakları'na veren müşteriler ürünlerinin ücretini alıyorlar tamam. Ama bu bir iftiradır. Bu şekilde basitçe kurtulamamalı Apple. Geçmiş olsun.

  • profile-icon Ziyaretçi 6 ay önce  

    Telefonumu ne ekran koruyucusuz ne de kılıfsız hiç kullanmadım kendi şarj aleminden başka şarj aleti ile hiç şarj etmedim arızası dan dolayı aşırı ısınma yaptı ve arka kapağında kılıf içinde çok ufak bir deforme olan telefonuma bile yetkisiz müdahale var dediler paramızı resmen çöpe atmışız burda birkaç arkadaş daha yazmış aynı bahaneyıl onlarda söylemişler burda yazıyoruz ama dikkate alıp dönüş yapan da yok Apple kalitesi diye bir şey kalmamış Apple alacak olanlar bir kere daha düşünsünler ben yine söylüyorum Birhan Apple asla

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler