05 Kasım
#12909961

Akasya Avm İPhone Destek Yeterli Değil!

iPhone 6 Plus kullanıcısıyım. Cihazımda yazılım güncelleme otomatik açık olduğundan, 1 Kasım 2019 Cuma gecesi otomatik güncelleme devreye girmiştir. Fakat işlem gerçekleşmemiş ve cihaz kendi kendine kilitlenmiştir.
2 Kasım Cumartesi günü Akasya AVM de bulunan Apple Mağazasına gittim ve sorunu görevliye izah ettim. Cihazı tamir için 5 Kasım Salı gününe randevu oluşturdular. Randevu saati olan 14.10 da orada bulunduğum halde 50 dakika beklettiler.
İlgili kişi cihazdaki sorunun giderilmesi konusunda ümitli olduğunu ve fakat tüm bilgilerin silinebileceğini belirtti ve benim rızam ile cihaza müdahale edildi.
Yapılan müdahale sonucu cihazın anteninin arızalı olduğu ve tamirinin mümkün olmadığını bildirdiler. Hem tüm bilgiler silinmiş hem de arıza giderilememiş olarak cihazımı geri aldım. Müdahaleden önce en azından interneti ve bağlı uygulamaları (WhatsApp, bankacılık uygulamaları vs.) kullanabiliyorken şu an cihazı açamıyorum bile.
Konuyla ilgili mağduriyetimi paylaşmak istedim. Apple firmasının satış sonrası hizmetini yeterli ve ve tatmin edici bulmadım.
Yazılım güncelleme esnasında cihazın kilitlenmesini komik bir şekilde anten arızasına bağlamaları gerçekten düşündürücü.
Şunu da belirtmek isterim ki, bu cihazlar ciddi paralar karşılığı satılıyor. Verilen garanti süresi 2 yıl. Ben cihazı Ekim 2015 de almışım yani garanti kapsamında değil maalesef.
Ama bu mağduriyetimi paylaşmak istedim. Ö****Y****
İletişim No.: 053*****0 (Benim hattımı kullanamadığım için kardeşimin numarası)

Ozlem Ozlem 7.632 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları