25 Nisan 2013

İpekyol Ürünün Rengi Soldu!

Aldığım hırkanın koltuk altında renk değişimi oldu. Ürünün cevabı yaklaşık 3-3. 5 ay sonra benim sürekli mağazaya gidişimle geldi. Üründe herhangi bir kalite sorununa rastlanmamıştır diye cevap geldi. Peki nasıl oluyor da başka hiçbir üründe koltuk altında böyle bir sıkıntıyla karşılaşmazken bu ürünün koltuk altı ürün giyilmeyecek kadar belli bir farkla solabiliyor. Daha öncede defalarca marka ile ilgili böyle sıkıntılar yaşadım. Başka sıkıntılar için merkezi aradım cevap vermiyorlar, numara bırakıyorum dönmüyorlar. Hırkayı mağazadan almıyorum benim kaybım birkaç ürün. Böylesi büyük bir firmaya yakışır bir durum değil.

Şila 47 Okunma

Cevaplar

  • Şila 01 Mayıs 2013

    nasıl bir kullanım hatası ile koltuk altında renk değişimi oluşur.firmanın sadece kalite ve üretimde değil müşteri ile iletişimde de ciddi bir ayıp sergilemektedir.defalarca aradığım halde ulaşamadım ve geri dönülmedi ürünümün cevabıda mevsim sonunda geldi.

  • İpekyol Temsilcisi25 Nisan 2013

    Sayın Şila Gökpınar ; Ürünlerimiz üretim ve satış aşamalarında çeşitli kalite kontrol incelemelerinden geçmektedir.Ürününüz merkezimizde bulunan kalite yetkililerimiz tarafından incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda üründe üretim ayıbı teşkil edebilecek bir hatanın olmadığı sonucuna varılmış ve oluşan renk solmasının kullanıma bağlı meydana geldiği anlaşılmış olup bu sebeple kalitemizden kaynaklı herhangi bir sorun olmadığı için ürünün değişimi veya iadesi mümkün değildir. Saygılarımızla İPEKYOL

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön