24 Nisan 2013

İpekyol Kalitesi Düşük Ürünler!

İpekyol' dan aldığım yeni sezon pantolonumu iki defa giydikten sonra hiçbir temizleme işlemi görmemesine rağmen, iplik atmaları ve tüylenmeler gerçekleşti. Ayrıca 38 beden ürün 42 beden gibi genişleme yaptı. Bunun üzerine firmaya gidip ürünün değişimini talep ettim. Aldığım mağaza ürünü merkeze göndereceklerini söyleyerek ürünü teslim aldılar.

Geçen cuma, uzun bir aradan sonra arayan soran olmayınca pantolonu aldığım mağazaya gidip sordum uzun bir arayıştan sonra ürünü hiçbir değişiklik olmadan, kullanım hatası kaynaklı olduğunu belirten bir mektup eşliğinde verdiler.Tabi ki bunu kabullenemiyeceğimi söyledim, onlar da merkezi aramamı söylediler. Aradım, ma hiçbir sonuç alamadım. NO İPEKYOL!

Seda 47 Okunma

Cevaplar

  • Seda 02 Mayıs 2013

    neden yazd?klar?m

  • İpekyol Temsilcisi24 Nisan 2013

    Sayın Seda Karabina ; Ürününüz de yapılan incelemede ürünün kumaşındaki ip çekilmesinin sert bir şeye takılarak oluştuğu tespit edilmiştir.Üründe herhangi bir kalite hatası yoktur.Tüylenme konusunda ; üründe oluşan tüylenmenin kullanıma bağlı olduğu kumaşın ham maddesi gereği de sürtünmeye bağlı tüylenme olabileceği sonucuna varılmıştır. Kalitemizden kaynaklı herhangi bir sorun olmadığı için ürünün değişimi veya iadesi mümkün değildir. Saygılarımızla, İPEKYOL

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön