29 Mart 2013

İnter Spor Sattığı Malın Arkasında Durmuyor!

İntersport Erzurum mağazasından ocak ayı içerisinde kangroos marka bot satın aldım. Fakat iki ay olmadan bot tabanı birleşme yerinden açıldı. Mart ayının başında ürünü götürdüğümde ürünü üretici firmaya göndereceklerini sonucun 20 gün içinde geleceği söylendi. yirmi gün geçtikten sonra onların beni araması gerekirken aramadılar.

Ben aradığımda bottaki açılmanın benim hatam yüzünden olduğunu herhangi bir şey yapamayacaklarını söylediler. Şimdi sorarım size pres taban bir botun açılması için ben nasıl bir hata yapmış olabilirim. Daha iki ay dolmamış Erzurum gibi soğuk ve karı bol olan bir memlekette kışın ortasında botu teslim ettim ve mağdur oldum.

Baki 176 Okunma

Cevaplar

  • İnter Spor Temsilcisi29 Mart 2013

    Sayın sikayetvar.com yetkilileri Bu şikayete cevabımı daha henüz bitirmeden "cevabınız başarı ile eklendi" bilgi ekranı görüldü. Ben, cevabımı yineleyerek tamamlamak istiyorum. Şikayet edilen firma İnter Spor Dış Ticaret A.Ş. değil INTER SPORT mağazasıdır. Zira firmamızın Erzurum 'da mağazası yoktur ve belirtilen marka ürün satışımız da bulunmamaktadır. Lütfen şikayeti ilgili firmaya yönlendiriniz. Ahmet KALAYOĞLU İnter Spor Dış Ticaret A.Ş. Teknik Müdür

  • İnter Spor Temsilcisi29 Mart 2013

    Sayın sikayetvar.com yetkilileri Bu şikayete muhatap olan firma İnter Spor değil INTERSPORT

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön