İninal Kart ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

İninal Kartıma Banka Kartıyla Para Yüklerken Hata Verdi Ama Para Kesti

675görüntüleme
Fatih
Fatih 22 Kasım 2020 20:36

Bugün saat 19.00 civarı Papara kartı ile İninal mobil uygulamasından İninal kartıma para gönderdim, Telefonuma SMS geldi kodu girdim 885 TL kesildi, fakat ardından ekranda "bu işlemi yapmak için yetkiniz yoktur" gibi bir hata verdi, Papara kartımdan para kesildi ama para İninal kartıma gelmedi. Müşteri hizmetleri ile görüştük ama hala bir haber gelmedi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İninal Kart Logo
İninal Kart22 Kasım 2020 20:37

Değerli Müşterimiz, Öncelikle zaman ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için konuyla ilgili gerekli araştırmaları yaparak, Şikayet Yönetimi Ekibi olarak, en kısa süre içerisinde size detaylı bilgi vereceğiz. Saygılarımızla

Fatih
Fatih22 Kasım 2020 21:17

İyi günler, İninal ile internetten çok önemli bir harcama yapmam gerekiyordu fakat diğer kartımdan İninal kartıma para yüklememe rağmen para İninal hesabıma gelmedi ve diğer kartımdan da eksildi ve benim çok acilen bu sorunun çözülmesine ihtiyacım var şu anda ayrıca neden böyle bir problem oluştuğunu da öğrenmek istiyorum, çünkü ben hiçbir türlü hata yapmamama rağmen neden böyle bir sorun oluştu? Ve gerçekten çok büyük bir mağduriyet yaşıyorum şu an hem işlerim aksamakta ve 1-2 saattir stres içerisindeyim müşteri hizmetleri ile de görüştüm inceliyeceğiz dediler ama ben hala rahatlamış durumda değilim çünkü 885 TL benim için çok büyük bir mevla ve çözümün uzamasını da istemiyorum doğal olarak, benimle ilgilenirseniz gerçekten çok sevinirim.

Fatih
Fatih22 Kasım 2020 22:29

2 yıldır İninal kullanıcısı olarak bugün halletmenizi rica ediyorum m çünkü çok önemli bir iş için lazım

İninal Kart Logo
İninal Kart23 Kasım 2020 15:23

Müşterimizin mesajına yönelik gerekli incelemeler tamamlanmış olup, sonuç hakkında müşterimize detaylı bilgi verilmiştir. Saygılarımızla. Değerli Müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi 0850 311 77 01 numaralı Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Nur
Nur24 Kasım 2020 13:05
 

İninal kartıma para yükledim. Sonra içinde İnternet üzerinden alışveriş yaptım ve bana kart içerisindeki bakiye min yetersiz olduğunu söyledi. Ama alışveriş tutarından daha fazla bakiye olduğuna eminim ilgilenir misiniz çok acil.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler