İninal Kart ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Can'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

İninal Kart Paramı Vermiyorsunuz Ve 6 Gündür Maillerime Cevap Vermiyorsunuz...

691görüntüleme
Can
Can 25 Kasım 2020 00:29
ÇözüldüÇözüldü
Can'ın Teşekkür Mesajı
“Çözüldü teşekkürler”

Yaklaşık 1 ay önce Paribu adlı firmaya 98 TL tutarında bir para yollamıştım. Firma bazı sebeplerden dolayı parayı aynı ibana iade etmişti. Ama bana hiçbir şekilde İninal tarafından para ulaşmamıştı. İninal Destek beni karşı firmaya yönlendirdi. EFT bilgilerini İninal'e attım. Sonradan dekont istediler. Onu da Paribu adlı firmadan talep edip İninal'e mail olarak attım. Fakat İninal hiçbir türlü maillerime 6 gündür cevap vermiyor.

Yaklaşık 1 aydır sorunuma yardımcı olmadınız, şu anda dekontu atmış olduğum halde bana 6 gündür cevap vermiyorsunuz. Bu problem çözülse bile, küçük bir sorun bu kadar zor çözüldüğü için ve desteğin kötü olması sebebiyle İninal'e ait her türlü kartımı ve hesaplarımı paramı kullandıktan sonra kapatmayı düşünüyorum.

Normalde hiçbir şekilde herkesin görebileceği bu yerden bu dille konuşmak istemezdim fakat bana çare bırakmadınız. Destek maillerime dekont istedikten sonra (atmış olduğum halde) hiçbir şekilde cevap vermediniz.

Artık paramı bana ulaştırmazsanız veya geçerli bir dönüş yapmazsanız i hukuki boyuta taşıyacağım...

İninal Kart Logo
İninal Kart25 Kasım 2020 07:59

Değerli Müşterimiz, Öncelikle zaman ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için konuyla ilgili gerekli araştırmaları yaparak, Şikayet Yönetimi Ekibi olarak, en kısa süre içerisinde size detaylı bilgi vereceğiz. Saygılarımızla

İninal Kart Logo
İninal Kart25 Kasım 2020 11:06

Değerli Müşterimiz ; Sizleri bir kaç kez aradık ancak ulaşamadık. Sizlere ulaşabileceğimiz bir iletişim bilgisini bizlerle paylaşabilirseniz geri dönüş yapacağız. Saygılarımızla . İyi günler dileriz.

Can
Can25 Kasım 2020 12:44

Destek mailime sonunda dönüş yapıldı, kontroller sağlanacak denildi.

İninal Kart Logo
İninal Kart25 Kasım 2020 13:23

Değerli Kullanıcımız, sizi kayıtlı iletişim bilgilerinizden aradık ancak ulaşamadık. Şikayetvar'a kayıtlı mail adresiniz üzerinden bilgilendirme yapılmıştır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi 0850 311 77 01 numaralı Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz Saygılarımızla . İyi günler dileriz.

Can
Can25 Kasım 2020 22:13

Çözüldü teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler