09 Eylül
#12570731

İninal Kart Eski Karttan Yeni Karta Param Transfer Edilmedi

18/08/2019 tarihinde Migros'tan yüklemiş olduğum 100 TL bakiyem eski kartım kapanınca yeni kartımı tanımlamama rağmen yüklenmemiştir neredeyse 1 aydır.


Ne Migros'tan ne de İninal müşteri hizmetlerinden olumlu yanıt alabilmiş değilim. Sürekli oyalama söz konusu, siz mail atın bakarlar gibi kahve ağzı cümleler duyuyorum. Bunun el koymaktan farkı da yoktur. En kısa sürede sorunumun giderilmesi için işlemlerde bulundum. Fakat olumlu veya olumsuz bir geri dönüş söz konusu değil.


Bu hafta içinde de bakiyeme para yüklenmez veya iade alamadığım sürece direkt hukuki işlemlere başvurup suç duyurusunda bulunacağım kesindir, çünkü burada okuduğum çoğu şikayetin aylar aldığını (çoğu da çözülmemiş ya da sonuca varmamış) okudum ve benim o kadar vaktim ve sabrım yok. Bir hizmet veriyorsanız ya tam verin ya da hiç yapmayın, direkt iade yapın.
Eski kart no.:5157 5570 0844 1****, yeni kart no.:4785 0027 9331 6***.

Ertuğrul Ertuğrul 887 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İninal Kart Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Kullanıcımız, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Sevgilerimizle ininal destek ekibi

Ziyaretçi Yorumları