Toplam çözüm sayısı
..
İninal Kart ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İninal Kart Elektrik Faturası Hatalı Ödeme

498görüntüleme
Burhan
Burhan 17 Ocak 02:21
İninal Kart Elektrik Faturası Hatalı Ödeme
İninal Kart Elektrik Faturası Hatalı Ödeme

15/01 son ödeme tarihi olan 340 TL lik elektrik faturamı sistemde olan sözleşme no ile yatıramadım 11 haneli kod istediği için bende abone no ile yatırmaya çalıştım ve iki parça halinde 174 + 174 iki işlemde param ® çekildi fatura basarili şekilde ödendi ibaresi görüldü. Fakat faturam ödenmedi bu konuda her iki tarafa da mail telefon ve bütün bilgileri sunduğum halde hala bir dönüş yapılmadı. Her aradığımda kayıt oluşturalım deyip bir türlü oluşamayan kayıtlar dizisinin son bolumunu merak eder oldum. Saygılar Burhan d.

İninal Kart Logo
İninal Kart17 Ocak 02:26

Değerli Müşterimiz, Öncelikle zaman ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için konuyla ilgili gerekli araştırmaları yaparak, Şikayet Yönetimi Ekibi olarak, en kısa süre içerisinde size detaylı bilgi vereceğiz. Saygılarımızla

İninal Kart Logo
İninal Kart17 Ocak 12:02

Müşterimizin mesajına yönelik gerekli incelemeler tamamlanmış olup, sonuç hakkında müşterimize detaylı bilgi verilmiştir. Saygılarımızla. Değerli Müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi 0850 311 77 01 numaralı Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz.

1 Yorum

Ömer
Ömer17 Ocak 04:11
 

Her yerden fatura ödemesi yapmayın. En sağlamı banka üzerinden faturalarınızı ödeyin.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler