İninal Kart  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ubeyde'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

İninal Kart Eft Yaparken Barkod Numarası Yazmadım

835görüntüleme
Ubeyde
Ubeyde 05 Aralık 2020 17:19

Kendi İninal kartıma Ziraat Bankası hesabından EFT yapacaktım. Açıklama yerine barkod yazmalıymışım. Ancak yazmayı unuttum. Param Ziraat Bankası hesabımdan çıktı ancak nereye gittiğine dair bir bilgim yok. EFT'yi cumartesi günü yaptım. Param hesaba geri gelir mi?

Gelişme
Gelişme

07 Aralık 2020 11:37

Ziraat Bankası üzerinden İninal hesabıma para aktarmak için EFT yaptım ancak açıklama kısmına barkod numarası yazmayı unutmuştum. Şikayet bildirdim. İlk iş günü sabah 8'de paranın geri iade edileceği söylendi ama hâlâ para iade edilmedi büyük ihtimalle İninal havuzunda paramın ne zaman iade edileceğini öğrenmek istiyorum.

İninal Kart Logo
İninal Kart05 Aralık 2020 17:29

Değerli Müşterimiz, Öncelikle zaman ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için konuyla ilgili gerekli araştırmaları yaparak, Şikayet Yönetimi Ekibi olarak, en kısa süre içerisinde size detaylı bilgi vereceğiz. Saygılarımızla

İninal Kart Logo
İninal Kart05 Aralık 2020 17:56

Değerli Kullanıcımız, sizi kayıtlı iletişim bilgilerinizden aradık ancak ulaşamadık. Şikayetvar'a kayıtlı GSM üzerinden bilgilendirme yapılmıştır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi 0850 311 77 01 numaralı Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz Saygılarımızla . İyi günler dileriz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler