İninal Kart ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İninal Kart ATM'ye Para Sıkışması

1.526görüntüleme
Erhan
Erhan 13 Kasım 2020 21:25

10.11.2020 Tarihinde saat 16:26 sularında İninal Kartımıza Akbank ATM'sinden (ek dosya olarak hangi ATM olduğunu ATM kodu ile belirttim) 220 TL para yüklemek için kartı ATM ye taktık şifre işleminden sonra meblağını belirttiğim rakamı ATM nin para yükleme bölümüne düzgün şekilde yükledim, para sayıldı ve ekranda da 220 TL yüklemeyi onaylıyor musunuz uyarısını, görüp onay butonuna bastım.

O sırada ekranda işlemimizin gerçekleştirilemediğini paramızın da sıkıştığını ilgili firma ile iletişime geçmemiz gerektiği bilgisi göründü. Bende hemen İninal müşteri hizmetlerini aradım, bana ancak dilekçe yazıp talebimi ileterek yardımcı olabileceklerini paramın iadesinin de incelemeler neticesinde duruma göre 15 ila 65 gün sürede iade edilebileceğini iletirler. O kadar zaman para bekleme imkanımız yok ve o paraya da acil ihtiyacımız olduğundan ilgili firmayı sorunumuzun hızlıca çözüme kavuşturması adına şikayet ediyorum!.

İninal Kart Logo
İninal Kart13 Kasım 2020 22:04

Değerli Müşterimiz, Öncelikle zaman ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için konuyla ilgili gerekli araştırmaları yaparak, Şikayet Yönetimi Ekibi olarak, en kısa süre içerisinde size detaylı bilgi vereceğiz. Saygılarımızla

İninal Kart Logo
İninal Kart14 Kasım 2020 16:07

Müşterimizin mesajına yönelik gerekli incelemeler tamamlanmış olup, sonuç hakkında müşterimize detaylı bilgi verilmiştir. Saygılarımızla. Değerli Müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi 0850 311 77 01 numaralı Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler